کد خبر: 72620
A
حسن روحانی پیش از سفر به جمهوری آذربایجان:

رئیس جمهوری با بیان اینکه روابط ایران با جمهوری آذربایجان در طول ۶ سال اخیر بسیار به هم نزدیک شده است، گفت: روابط دو کشور به سمت راهبردی حرکت می‌کند.

به گزارش دیده بان ایران؛ حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه پیش از سفر به جمهوری آذربایجان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این سفر برای شرکت در هجدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد است که بنا به دعوت رئیس جمهوری آذربایجان الهام علی اف صورت می‌گیرد.

 وی ادامه داد: برای ما بسیار مهم است در شرایطی که آمریکایی‌ها بر طبل یک‌جانبه‌گرایی می‌زنند و می‌خواهند در امور همه کشورها مداخله کنند و دشمنی‌هاشان نسبت به ملت بزرگ ایران از همیشه روشن‌تر و آشکارتر است ما باید در همه اجلاس‌های منطقه‌ای و سطح جهان و سازمان‌های بین‌المللی حضور فعال داشته باشیم.
رئیس جمهوری افزود: آمریکایی‌ها از اول به دنبال این بودند که جمهوری اسلامی ایران را منزوی کنند تا کشوری تنها بماند.
روحانی تاکید کرد: روز به روز جایگاه ایران در میان کشورهای جهان ملت‌های جهان بیش از گذشته ارتقا پیدا می‌کند امروز دیگر تردیدی باقی نمانده که جمهوری اسلامی ایران یک کشور بسیار مهم و تاثیرگذار در این منطقه است.
وی بیان کرد: امروز برای هیچکس تردید باقی نمانده که این ملت بزرگ در برابر توطئه‌های دشمنان به ویژه آمریکا تحریم آنها  به زانو به در نمی‌آید و راه خودش را ادامه می‌دهد.
رئیس جمهوری گفت: در این شرایط گفت‌وگوی ما در این گونه اجلاس ها اهمیت آن از گذشته بیشتر است و خوشحالم که جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر حضور فعال‌تری در اتحادیه‌های منطقه‌ای داشته است.
روحانی یادآور شد: اخیراً با اتحادیه اوراسیا توافق موقتی را امضا کرده و در اجلاس سران آنها در ارمنستان شرکت کردیم، در سازمان همکاری اقتصادی (اکو) بودیم و حضور داریم، در کنفرانس اسلامی غیر متعهدها همواره حضور فعال داشتیم و داریم.

روحانی گفت فعالیتهای سه جانبه ای را  در سال های اخیر شروع کردیم که قبلاً به این صورت بوده است. اجلاس هایی که برمبنای روند میان ایران،  ترکیه و روسیه تشکیل می‌شود یا اجلاسی که میان ایران،  آذربایجان و روسیه سه جانبه تشکیل می شود یا اجلاس هایی که بین ایران هندوستان و افغانستان تشکیل می‌شود و سایر اجلاس‌های که  در سطح منطقه داریم همه بر این مبناست که جمهوری اسلامی ایران باید حضور فعال تر در منطقه و سطح جهان داشته باشد/ ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر