کد خبر: 82642
A
دیده بان ایران:

حال با توجه به اظهارات جدید فردی که خودش را پرچمدار مبارزه با فساد می داند؛ این سوال مطرح می شود که دلیل این همه تناقض در اظهارات و گفت و گوهای آقای توکلی چیست؟ یکبار می گوید قالیباف به عنوان شهردار باید پاسخگوی تخلفات نهاد و افراد زیر دستش باشد و باردیگر و در آستانه انتخابات و لابد بنا بر مصلحت اعلام می کند قالیباف اصلح ترین فرد نسبت به دیگران برای رسیدن به مجلس یازدهم است.

به گزارش دیده بان ایران؛ احمد توکلی آبان سال گذشته در گفت و گو با سایت نامه نیوز درباره لزوم شرکت محمدباقر قالیاف در انتخابات مجلس آینده در اظهارنظری جالب و البته عجیب عنوان کرده است که کارنامه آقای قالیباف مملو از نقاط درخشان است و وقتی این کارنامه را ارزیابی می‌کنیم، در می‌یابیم که در مجموع او لیاقت نمایندگی تهران را دارد. او در سطح عالی‌ترین رجال سیاسی‌مذهبی حال حاضر کشور است و به دلیل آنکه نگاهی کلان به اداره کشور دارد به شدت برای نمایندگی مجلس مناسب است و تصور می‌کنم مردم هم آقای قالیباف را مناسب ببینند و به او رأی بدهند. (اینجا)

احمد توکلی همچنین این را هم اضافه کرد که مردم تهران اگر برخورد سیاسی نکنند به او رأی می‌دهند زیرا از چنین شخصیتی‌هایی خوششان می‌آید. من او را در قامت ریاست مجلس می‌بینیم زیرا کسی که می‌تواند در قامت نامزد ریاست‌جمهوری رقابت کند، حتما و به مراتب اولی می‌تواند رئیس‌مجلس هم بشود.

 این اظهار نظر رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در حالی منتشر شد که او در دی ماه سال 95 با شرکت در برنامه تلویزیونی "متن حاشیه" با انتقاد نسبت به عملکرد شهرداری محمدباقر قالیباف گفته بود: در پرونده واگذاری املاک شهرداری به مدیران شهرداری، پس از بررسی‌های دقیق کارشناسی و کمک مردم که ۱۰ هزار نسخه سند در اختیار ما قرار دادند، به این نتیجه رسیدیم که در واگذاری املاک تخلف و جرم رخ داده و این پرونده را به قوه قضائیه ارسال کردیم.

توکلی با یادآوری دعوت شهردار تهران از این سازمان برای ورود به این پرونده، درباره همکاری دوباره محمدباقر قالیباف شهردار تهران پس از اعلام نتیجه گفت: پاسخ شهردار چندان رضایتبخش نبود. من دو بار از آقای قالیباف از انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت کردم اما با این قضایا دیگر نمی‌کنم.

اما رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت امروز (دوشنبه 8 اردیبهشت 98) در گفت و گو با خبرگزاری برنا بار دیگر اظهار نظر جالب دیگری را در رابطه شهردار پیشین تهران عنوان کرد.

توکلی در این گفت و گو اعلام کرد که "ما در سازمان دیده‌بان عدالت و شفافیت یک بار پرونده‌های شهرداری را بررسی کردیم، نه کسی مانع ما شد و نه کسی از ما حمایت کرد و هر چیزی هم که در آنجا دیدیم صراحتا اعلام کردیم و گفتیم تخلفی صورت گرفته است."

این نماینده ادوار مجلس افزود: بنده مخالف فساد و سوءاستفاده هستم و اینها را بنا به دلایل سیاسی نمی‌گویم، در واگذاری‌های شهرداری جرم و تخلف صورت گرفته است.(اینجا)

توکلی و سایت الف که سال گذشته و در آستانه برگزاری انتخابات مجلس یازدهم تمام قد در دفاع از قالیباف برای رسیدن او به ساختمان بهارستان سنگ تمام گذاشتند در تازه ترین گفت و گویش این را هم اضافه کرد که "وقتی یک نفر می‌خواهد نماینده مجلس شود، شورای نگهبان صلاحیت آن فرد را بررسی می‌کند بر همین اساس، من نتایج بررسی‌هایی که انجام دادم را در قالب یک نامه به شورای نگهبان ارسال کردم اما شورا سبک و سنگین، نمی‌کند. وقتی که من در آن نامه نوشتم، فاسدند گفتند برخورد می‌کنیم اما شورای نگهبان هیچ سندی از من نخواست و پیگیری نکرد."

رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت البته با انتقاد نسبت به کسانی که این روزها در مخالفت با ریاست قالیباف بر مجلس یازدهم اصرار دارند هم گفت: روزی که فهمیدند قالیباف اشکال دارد باتوجه به اینکه پُست کمی هم نداشت و شهرداری نهاد کوچکی نیست، باید همان موقع اعلام می‌کردند نه حالا که یک ماه دیگر می‌خواهند در مورد ریاست او رأی بگیرند. این تخریب است.

حال با توجه به اظهارات جدید فردی که خودش را پرچمدار مبارزه با فساد می داند؛ این سوال مطرح می شود که دلیل این همه تناقض در اظهارات و گفت و گوهای آقای توکلی چیست؟ یکبار می گوید قالیباف به عنوان شهردار باید پاسخگوی تخلفات نهاد و افراد زیر دستش باشد و باردیگر و در آستانه انتخابات و لابد بنا بر مصلحت اعلام می کند قالیباف اصلح ترین فرد نسبت به دیگران برای رسیدن به مجلس یازدهم است.

در این بین اشاره به نامه معروف آیت الله آملی لاریجانی خطاب به شیخ محمد یزدی هم خالی از لطف نیست که در بخشی از آن آمده بود:  بنده سینه ام خزانه الاسرار اتهامات مجموعه‌ای از معاونان، قائم مقامان و آقازاده‌های مسئولان و شخصیت هاست و ظاهراً امروز هم هزینه ایستادگی در رسیدگی به آن‌ها را می‌پردازم. اما نکته این است که آیا کسانی که امروز برای شفافیت و مبارزه با فساد سینه چاک می‌کنند و ماه‌ها برای دستگیری فردی که نه معاون بنده بوده و نه رئیس دفتر بنده، بلکه مدیر یکی از اجزاء حوزه ریاست تحت اشراف شخصیتی سالم، فاضل و شریف، چون آقای خلفی بوده، فضا سازی کرده اند، آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و ... کرده اند و فساد آن‌ها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده اند؟! وا اسفا از این ظلم و بی عدالتی و بی مروتی. (اینجا)

با توجه به فرارسیدن و آغاز مجلس یازدهم مشکل اصولگرایان با ریاست قالیباف و تکیه بر صندلی علی لاریجانی چیست؟ چرا هم طیف های خلبان در مقاطع مختلف گاهی او را به عرش می برند و گاهی اوقات روی فرش او را پهن می کنند؟

هر چند سخنگوی قوه قضاییه در نیمه بهمن ماه سال گذشته در نشست خبری اعلام کرد که "در پرونده عیسی شریفی اتهامی متوجه قالیباف نیست." اما اظهارات اخیر احمد توکلی از این موضوع حکایت می کند که در پرونده و فساد گسترده عیسی شریفی "قائم مقام آقای قالیباف" نمی توان نقش آقای رییس را نادیده گرفت.

حالا باید صبر کرد و دید جعبه سیاه دوران مدیریت قالیباف در نهایت چه سرنوشتی پیدا می‌کند، آیا جرم جاسوسی او اثبات می‌شود یا با همان اتهامات مالی به دادگاه می‌رود. دادگاهی که طبق آخرین اطلاعات منتشر شده قرار است در ماه جاری برگزار شود.

اما جدا این این حرف و حدیث های انتشار یافته درباره شهردار اسبق تهران؛ مجلس یازدهم قطعاً سرآغاز فصل جدیدی در بین اصولگرایان برای رسیدن به صندلی قدرت خواهد بود و به نظر برخی از کارشناسان و برخلاف نظر منتخبان، چالش اصلی مجلس آتی بین خودشان است و وقت ایجاد مزاحمت برای دولت یازدهم را هم نخواهند داشت.

*تحریریه دیده بان ایران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر