کد خبر: 83660
A

وزیر کشور با اشاره به پیشنهاد برگزاری نماز عید فطر در شهرستان‌های سفید، زرد و یا تمام کشور گفت: باید تمام این تصمیم را به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارجاع دهیم.

به گزارش دیده بان ایران؛ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جلسه کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم امروز، برگزاری نماز عید فطر بود؛ پیشنهاداتی همچون برگزاری نماز در شهرستان‌های سفید، زرد و یا تمام کشور مطرح شد، اما باید تمام این تصمیم را به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارجاع دهیم و آنها تصمیم نهایی را اعلام کنند؛ بنابراین اعلام این مسأله قطعیت ندارد.

وی افزود: در بحث بازگشایی حرم‌های مطهر، مردم و زوار ما بسیار مشتاق و علاقمند هستند و این کاملا طبیعی است اما وقتی موضوع بازگشایی حرم‌ها به ویژه حرم امام رضا (ع) مطرح می‌شود، باید بدانیم که مسائلی همچون مسافرت‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها را خواهیم داشت.

وی افزود: از آنجا که وظیفه کمیته اجتماعی و انتظامی تصمیم سازی است نه تصمیم گیری، مقرر شد جمع بندی این نشست به صورت پیشنهاد برای اتخاذ تصمیمات نهایی به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا (که ریاست آن را دکتر حسن روحانی رییس جمهوری بر عهده دارد)، ارایه شود.

وزیر کشور تصریح کرد: به همین دلیل، تصمیم گیری نهایی در خصوص چگونگی برگزاری روز جهانی قدس، نماز عید فطر و بازگشایی حرم های مطهر در ستاد ملی کرونا انجام می شود.

رحمانی فضلی یکی از محورهای مهم نشست امروز کمیته اجتماعی و انتظامی را نحوه برگزاری مراسم نماز عید فطر در سطح کشور بیان کرد و گفت که در این زمینه، سه پیشنهاد مختلف در جلسه وجود داشت. یک پیشنهاد این بود که نماز عید فطر فقط در شهرهایی که دارای وضعیت سفید و کم خطر از نظر شیوع بیماری کرونا هستند، با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در فضای باز برگزار شود.

وزیر کشور افزود: پیشنهاد دیگر، برگزاری نماز عید فطر با رعایت همان شرایط بهداشتی و حضور در فضای کاملا باز در شهرهای دارای وضعیت سفید و زرد بود که بیش از ۴۰۰ شهر را در کشور شامل می شود.

وزیر کشور تصریح کرد: در نشست امروز پیشنهاد سومی هم مطرح شد که نماز عید سعید فطر در کل کشور با رعایت همه پروتکل های بهداشتی، فقط در فضای باز همه مساجد در کشور برگزار شود. همه این موارد، در ستاد ملی کرونا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و در آنجا، تصمیم قطعی در این زمینه اتخاذ خواهد شد.

وی با بیان اینکه در نشست امروز دیدگاههای متفاوتی درباره موضوعات یادشده مطرح شد اما باید در باره هر کدام، جامع نظریات را در نظر بگیریم، تصریح کرد: مردم ایران مشتاق حضور در حرم های مطهر و منتظر بازگشایی آن هستند و این امری کاملا روشن است، اما در این زمینه، بایستی همه جوانب را جامع ملاحظه کرد.

وزیر کشور افزود: باید در مورد بازگشایی آستان های مذهبی به ویژه حرم امام رضا (ع) همه جوانب مساله را در نظر بگیریم زیرا در این زمینه، مساله ازدیاد مسافرت ها و فعالیت رستوران ها، هتل ها و بازار را داریم و به همین دلیل، باید موضوع را به صورت همه جانبه در نظر بگیریم تا بتوانیم تصمیمی درست و منطقی اتخاذ کنیم.

هجدهمین جلسه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در نشست امروز خود که با حضور اعضا و نمایندگان بخشهای مختلف برگزار شد، به بررسی چهار موضوع نحوه برگزاری مراسم روز جهانی قدس، نماز عید سعید فطر، چگونگی بازشدن اماکن متبرکه و مقدس و برگزاری کنکور سراسری اختصاص داشت.

در این نشست علاوه بر اعضای ثابت کمیته که از دستگاههای مختلف اجرایی و نهادهای امنیتی و انتظامی هستند، «علی رضا رشیدیان» رییس سازمان حج و زیارت و نمایندگان تولیت های آستان قدس رضوی (مشهد)، آستان حضرت معصومه (س) قم، شاهچراغ شیراز و حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) شهر ری به عنوان مهمان حضور داشتند که دیدگاههای خود را در باره چگونگی بازگشایی اماکن مقدس بیان کردند.

«ابراهیم خدایی »رییس سازمان سنجش آموزش کشور هم در باره نحوه برگزاری آزمون سراسری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در تاریخ های اعلام شده توضیحاتی ارایه کرد.

«دکتر علی رضا رئیسی» معاون بهداشت و «دکتر ایرج حریرچی» معاون کل وزیر بهداشت نیز در این نشست، دیدگاههای وزارتخانه متولی امر درمان بیماری کرونا را در باره مسایل مطروحه به اطلاع وزیرکشور و اعضای کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا رساندند. در این نشست مقرر شد نتایج این جلسه پس از بررسی و تصویب نهایی در نشست ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در چند روز آینده به اطلاع مردم برسد.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر