کد خبر: 83962
A

رئیس کمیسیون عمران مجلس از تشکیل فراکسیون زیارت در مجلس یازدهم خبر داد.

به گزارش دیده بان ایران؛ محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در همین رابطه اظهار داشت: جمعی از نمایندگان مجلس درصدد هستند فراکسیونی در حوزه زیارت تشکیل دهند.

وی افزود: این فراکسیون که با توافق نمایندگان، فراکسیون زیارت نام گرفته است به زودی اسامی خود را اعلام می‌کند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: بر اساس توافقات صورت گرفته اجماع نظر برای ریاست این فراکسیون الیاس نادران است.

وی همچنین درباره هدف فراکسیون زیارت نیز عنوان کرد: قرار است این فراکسیون به منظور کمک‌رسانی و مساعدت به زائران عتبات عالیات و دیگر اماکن مذهبی تشکیل شده و همچنین بحث توسعه سفرهای زیارتی را اهم در برنامه‌های کاری خود داشته باشد.

وی در ادامه بیان کرد: بر اساس اعلام سازمان جهانی، گردشگران مذهبی با 600 میلیون سفر دینی سالانه 38 %گردشگران دنیا را تشکیل می‌دهند که جمعیت 5/1 میلیارد نفری مسلمانان جهان سهم بسیار بالایی از این حجم  سفر دینی را به خود اختصاص داده و در این میان کشورهای ایران، عراق، سوریه و عربستان بعنوان  کشورهای مقصد گردشگری مذهبی مسلمانان در رشد این جابجایی انسانی نقش کلیدی دارند. 

رضایی کوچی بر همین اساس اضافه کرد: پراکندگی امت اسلامی در سراسر جهان و تمرکز تقاضای سفر این امت در 4 کشور واقع در یک منطقه، از ویژگی های شگرف جامعه بشری امروزی محسوب می‌شود که باید در جهت تقویت و تشکیل امت  واحده بکار گرفته شود. 

این منتخب مردم در مجلس یازدهم شورای اسلامی ادامه داد: فارغ از ضرورت‌های توسعه گردشگری مذهبی در پاسخ به نیاز و انگیزه سفرهای دینی مسلمانان، نقش این جریان سیال و وحدت آفرین در ارتقای روابط فراملی و افزایش قدرت ناشی از همبستگی مسلمانان  بر کسی پوشیده نیست اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که موانع و مشکلات فراروی این سیال عظیم مذهبی نیازمند هماهنگی، تصمیم سازی و تصمیم گیری در حوزه های مختلف سیاسی، دیپلماسی، اقتصادی،  فرهنگی، امنیتی، حمل و نقل، اسکان، بهداشت، تغذیه و ... است که لازم است مجلس شورای اسلامی  یازدهم با جدیت به آن بپردازد.

رضایی همچنین بیان کرد: از آنجایی که این موضوع نیازمند زمینه سازی در حوزه فعالیت کمیسیون‌های مختلفی است، الزم است مقدمات تشکیل فراکسیونی تحت عنوان فراکسیون زیارت فراهم شود.

حسین-کاظم_پور-اردبیلی

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر