کد خبر: 87419
A

یک نماینده مجلس یادآور شد: وزرا و رئیس‌جمهور طبق قانون در مردادماه به مجلس گزارش عملکرد سالانه خود را ارائه دهند.

به گزارش دیده بان ایران؛ محمدرضا صباغیان بافقی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۲۹ تیر) مجلس شورای اسلامی، طی تذکری با استناد به ماده ۲۳۵ آئین نامه داخلی مجلس، گفت: این ماده تاکید دارد که رئیس جمهور و هر یک از وزرا موظفند در مردادماه هر سال که بر اساس برنامه‌های ارائه شده خود در زمان تشکیل دولت و اخذ رأی اعتماد متناسب با اسناد و قوانین بالادستی و شاخص های عملکردی گزارش عملکرد خود را طی این مدت و همچنین برنامه هایشان را برای سال آینده به مجلس ارائه کنند.

نماینده بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دغدغه همه مردم اکنون معیشت اقتصادی است، سوال از رئیس‌جمهور و استیضاح هم به دلیل اظهارات مخالفان و موافقان به نتیجه نرسیده اما تمام دغدغه‌مندان تنها پیگیری مسائل اقتصادی را می خواهند و با اجرای این قانون دولت پاسخگو خواهد بود.

وی تاکید کرد: مجلس ساز وکاری را تعریف کرده که مردادماه باید رئیس جمهور و وزرا گزارش عملکرد خود را ارائه دهند و مقایسه‌ای میان اقدامات انجام شده و وضعیت فعلی و همچنین برنامه های آینده خود انجام دهند. اجرای این قانون مختص به دولت فعلی نیست بلکه برای تمامی دولت ها است و با اجرای آن پاسخ به سوال یا حتی استیضاح هم برآورده می شود.

صباغیان بافقی اظهار کرد: رئیس جمهور و وزرا باید به مجلس گزارش دهند که طی یکسال گذشته چه کرده‌اند و آماری از وضعیت بیکاری، ایجاد اشتغال، مبارزه با قاچاق کالا  ارائه کرده و بگویند آمار این مسائل چه میزان بوده و اکنون چه اندازه است.

نماینده بافق و مهریز درمجلس خطاب به رئیس جلسه بیان کرد: مردادماه در پیش است بنابراین این قانون را اجرا کنید تا پاسخ مردم و نمایندگان مجلس درباره دغدغه‌های معیشتی داده شود زیرا مردم واقعا مشکل دارند و ما مسئولان هم تنها درصدی از این مشکلات مردم را درک می‌کنیم، ما حتی تاب خواندن برخی پیام های مردم را نداریم.

 رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده، گفت: این قانون تصویب شده اما اشکالاتی نسبت به آن وجود داشت که در شورای حل اختلاف سران قوا مطرح شد و نکاتی هم در آن جا مدنظر قرار گرفت که در نهایت جمع بندی و به مجلس ابلاغ شد. آقای امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در جلسه علنی حضور دارند و هماهنگ کنند تا وزرا برای حضور در صحن یا کمیسیون ها برنامه ای را قرار دهند تا بعد از ارائه گزارش خود در دو ماه گذشته، در ماه های آینده هم گزارش های مربوط به عملکرد خود را به نمایندگان ارائه کنند تا مشکلات موجود شناسایی شوند.

وی  تاکید کرد: مجلس براساس وظایف قانونی خود موضوع ارائه گزارش عملکرد سالانه دولت را پیگیری می‌کند، براساس قانون این مهم ترین نشست نظارتی است.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر