کد خبر: 89248
A

محمدرضاشاه پهلوی در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۳۲ حکم عزل دکتر محمد مصدق را صادر کرد. در این تصویر تاریخی، عکس این حکم را در دست سرلشکر نصیری فرمانده گارد سلطنتی ببینید.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ تصویر ثبت شده در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۳۲ که سرلشکر نصیری رئیس گارد سلطنتی حکم عزل دکتر محمد مصدق را در دست دارد و به عنوان لحظه تاریخی مقابل دوربین نشان می‌دهد.

مبارزات دکتر مصدق برای ملی کردن صنعت نفت و شخصیت ضد امپریالیستی او نگرانی‌های بسیاری برای بریتانیا و ایالات متحده ایجاد کرده بود. در نتیجه این نگرانی دولت‌های بریتانیا و ایالات متحده به شاه ایران که از محبوبیت و سازش ناپذیری مصدق در هراس بور کمک کردند علیه مصدق کودتا کرده و او را برکنار کند.

اشرف پهلوی خواهر دوقلوی شاه پیش از این به دستور مصدق از کشور خارج شده بود چرا که دخالت‌های بیجا و غیر قانونی اش مانع بزرگی علیه دولت قانونی مصدق به حساب می‌آمد.

اشرف در دورانی که خارج از ایران بود دیدار‌هایی با مقامات بریتانیا و ایالات متحده انجام داد و آن‌ها را راضی کرد هر چه زودتر دولت مصدق را ساقط کنند.

محمدرضا شاه در روز ۲۲ مرداد ماه حکم عزل مصدق را امضا کرد، ظاهرا در مقابل اقدام مصدق مبنی بر انحلال مجلس و در روز ۲۵ مرداد که انحلال مجلس اعلام شد به ارتشبد نصیری، رئیس گارد سلطنتی دستور داد حکم عزل مصدق را ابلاغ کند.

نصیری با تانک و نیروی نظامی به سمت خانه مصدق حرکت کرد تا مصدق را با اعمال زور وادار به کناره گیری کند و او را در بازداشت نگه دارد و به این ترتیب نظامیان بر شهر چیره شوند و در گام بعدی نقشه مزدوران و طرفداران خود را به خیابان آورده و به کودتا رنگ و بویی ملی و خودجوش بدهند.

download

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر