کد خبر: 92027
A

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: کمترین مجازات عاملان ترور سردار سلیمانی خروج فوری از منطقه به ویژه کشوری است که این جنایت در آن صورت گرفته است.

به گزارش دیده بان ایران؛ فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق که به تهران سفر کرده است پیش از ظهر امروز با دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و با وی پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به ظرفیت ثبات‌ساز کشورهای منطقه که در سایه گفتگو و همکاری‌های منطقه‌ای و بدون دخالت نیروهای فرامنطقه‌ای قابل فعال‌سازی است، بر ضرورت همکاری‌های دسته جمعی تأکید کرد.

وی با اشاره به طرح رژیم صهیونیستی که از طریق عادی‌سازی روابط با برخی کشورهای منطقه و با فشار آمریکا در حال جریان است و هدفی جز تسلط کامل بر منطقه ندارد، گفت: این روند که خیانتی بزرگ و نقض آشکار حقوق مردم فلسطین به شمار می‌رود؛ علاوه بر گسترش نا‌امنی و ایجاد اختلاف میان کشورهای منطقه، موجودیت کشورهای سازش کننده را نیز با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه توافقات مهم دو‌جانبه میان تهران و بغداد دارای اهمیت راهبردی است، افزود: با تسریع در اجرای کامل این توافقات ضمن ارتقا بیش از پیش سطح روابط دو کشور، الگوی موفقی از همکاری‌های همه جانبه را می‌توان ارائه کرد.

شمخانی ترور سردار سلیمانی و ابومهدی‌المهندس را از مصادیق بارز تروریسم دولتی دانست و تأکید کرد کمترین مجازات عاملان این جنایت بزرگ خروج فوری از منطقه به ویژه کشوری است که این جنایت در آن صورت گرفته است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: پیگیری جدی این ترور ناجوانمردانه از طریق مجامع بین‌المللی حداقل اقدامی است که انجام آن از سوی دولت عراق مورد انتظار است.

در این دیدار فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق نیز با اعلام عزم کشورش در توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد، دولت و ملت عراق هیچگاه حمایت‌ها و جانفشانی مردم ایران به ویژه جوانان غیور ایرانی را در دفع شر تروریسم تکفیری از عراق فراموش نخواهند کرد.

وی با بیان اینکه ایران و عراق دو کشور همسایه، دوست و برادر با مرزهای طولانی و اشتراکات فراوان هستند گفت: صدام با جنگ هشت ساله نتوانست بین دو ملت جدایی ایجاد کند و این دلیل خوبی است که هیچ طرف خارجی نیز نخواهد توانست بر روابط خوب دو کشور تأثیر منفی بگذارد.

منبع: انا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر