کد خبر: 92357
A

نمایندگان ولی فقیه در استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل و زنجان با صدور بیانیه‌ای مدعی شدنداقدام دولت آذربایجان در حمله به ارمنستان شرعی و قانونی است. این در حالی است که دستگاه دیپلماسی کشور دوطرف را دعوت به صلح و گفت و گو کرده و اقدام ائمه جمعه در قانونی و شرعی دانستن جنگ در قره باغ تضعیف دستگاه دیپلماسی کشور محسوب می شود.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ نمایندگان ولی فقیه در استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل و زنجان با صدور بیانیه‌ای مدعی شدنداقدام دولت آذربایجان در حمله به ارمنستان شرعی و قانونی است. این در حالی است که دستگاه دیپلماسی کشور دوطرف را دعوت به صلح و گفت و گو کرده و اقدام ائمه جمعه در قانونی و شرعی دانستن جنگ در قره باغ تضعیف دستگاه دیپلماسی کشور محسوب می شود.

نمایندگان محترم ولی فقیه در استان های شمال غربی به خوبی آگاه هستند که موضع دولت ایران در مسئله منطقه آرتساخ (قره باغ ) عدم مداخله در مسائل دو کشور و دعوت به آرامش است. آیا ائمه جمعه نمی دانند دستگاه دیپلماسی کشور در این صورت تضعیف شده و مواضع ایران در میانجی گری و حسن همجواری ضربه خواهد خورد.از متن این بیانیه چنین بر می آید که ائمه جمعه حمله آذربایجان به کشورهمسایه اش را "شرعی" دانسته و از کوبیدن بر طبل جنگ حمایت  می کنند. این موضوع خلاف سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه قفقاز است. 

ائمه جمعه و نمایندگان محترم ولی فقیه به خوبی می دانند گسترش جنگ و نا امنی خواسته اسرائیل و ترکیه دشمنان شناخته شده اسلام است. اینکه دولت ترکیه تروریست های ترک و عرب شام را که زمانی داعش نامیده می شدند به این منطقه گسیل کرده پیام روشنی برای کشورهای منطقه و مسلمانان است و بی شک اقدامات ترکیه به وهابی گری، اخوانی گری و ... دامن می زند. 

انتظار می رود ائمه جمعه مردم منطقه را دعوت به آرامش و موضوع را به دستگاه دیپلماسی و سران کشور بسپارند و طرح مسائل مذهبی و قومی در خصوص همسایگان خودداری کنند. 

بنابر این گزارش امروز  ائمه جمعه استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل و زنجان در ارومیه در خصوص موضوع اقدام کشورهای آذربایجان و ارمنستان بر سر موضوع قره‌باغ بحث و بررسی کردند.

در پایان این نشست بیانیه‌ای مشترک منتشر شد که متن بیانیه به شرح ذیل است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

هیچ تردیدی در تعلق قره‌باغ به آذربایجان و اشغال آن و لزوم بازگشت این اراضی به آذربایجان، کشور اهل‌بیت نیست و دولت آذربایجان در بازپس‌گیری این اراضی کاملاً قانونی و شرعی عمل کرده و با این اقدام درصدد اجرای چهار قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل برآمده است.

ما به اقتضای آیات قرآن و سیره معصومین علیه‌السلام و به اقتضای فلسفه انقلاب اسلامی خود را ملزم به حمایت و دفاع از مظلوم می‌دانیم. ملت آذربایجان بهتر از همه می‌دانند که جمهوری اسلامی بالاترین کمک و حمایت را در طول اشغال قره‌باغ به آذربایجان داشته و در تمام محافل بین‌المللی از تمامیت ارضی آذربایجان دفاع کرده و وزارت امور خارجه نیز اخیراً دوباره بر تمامیت ارضی آذربایجان در غائله اخیر تأکید کرده است. اگر عنایات جمهوری اسلامی در بدو اشغال قره‌باغ نبود، قطعاً اشغال تا باکو امتداد می‌یافت.

در حال حاضر نیز تنها راه زمینی آذربایجان برای نخجوان، خاک جمهوری اسلامی است که ایران سخاوتمندانه آن‌را در اختیار دولت آذربایجان قرار داده است.

جای تأسف است که اخیراً دشمنان رابطه ۲ کشور دوست، به بهانه‌های واهی هیاهو و غوغا راه انداخته و جمهوری اسلامی را متهم به خیانت کرده‌اند. این نکته اقتضا می‌کند که ما نسبت به حجم جنگ روانی دشمن حساس بوده و ابزار برآورده شدن منویات شوم آن‌ها نگردیم.

ما با تجلیل از پیروزی‌های اخیر، از خداوند متعال برای شهدای ملت بزرگ آذربایجان علو درجات مسألت داریم و امیدواریم این غائله هر چه سریع‌تر با احقاق حق به ذی‌حق به پایان برسد و از خون‌ریزی‌های بیشتر جلوگیری شود.

سید مهدی قریشی نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌غربی، سید محمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی، سیدحسن عاملی نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل، علی خاتمی نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان./ دیده بان ایران

 
 

 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

 • ناشناس

  بازم درود به شرفشون که یک حرکتی کردن ظریف که ته عرضه اش زانو زدن جلو امیر فقید کویت بود گند و نجاست برجام بنفشش هم که مملکت رو برداشته

 • ناشناس

  آن روز که شیعیان را نسل کشی می کردند حتما خو خوشایند بود چطور در جنگ داخلی سوریه باید دخالت کند ولی در کشور شیعه به دست آرمانی کثیف خفه خون بگیری شما از دشمنان واق واق کننده و ترک ستیز ایرا ن هستید نژاد پرستی در خون شماست هر چقدر دوست داری واق واق کن که استخوان ارامنه را برایت می آوریم یاشاسین آذربایجان قهرمان

 • جعفر

  چطور درمورد فلسطین بیانیه میدادن کارشون دخالت در سیاست نبود و توهین نمیکردی ولی الان که از شیعیان حمایت کردن دخالت شد؟البته درد تو اینا نیس.درد تو حمایت از ترکهاس.پیشرفت و اقایی ترکارو ببین و زجر بکش کثافت فاشیست

 • جعفر

  چطور درمورد فلسطین بیانیه میدادن کارشون دخالت در سیاست نبود و توهین نمیکردی ولی الان که از شیعیان حمایت کردن دخالت شد؟البته درد تو اینا نیس.درد تو حمایت از ترکهاس.پیشرفت و اقایی ترکارو ببین و زجر بکش کثافت فاشیست

 • جعفر

  چطور درمورد فلسطین بیانیه میدادن کارشون دخالت در سیاست نبود و توهین نمیکردی ولی الان که از شیعیان حمایت کردن دخالت شد؟البته درد تو اینا نیس.درد تو حمایت از ترکهاس.پیشرفت و اقایی ترکارو ببین و زجر بکش کثافت فاشیست

 • محمدتقى ملكى سعدآباد

  خفه خون بگیرید حرومزاده ها اون رییس جمهور بی عرضه شما اگر لیاقت داشت کشور رو به گند نمی کشید شما هم از اون حرومزاده تر هستید غلط می کنید به بیانیه ائمه جمعه ایراد می گیرید دیوث های سیاسی

 • ناشناس

  پس چرا وقتی در مورد امور لبنان بیانیه صادر می کنند دخالت در امور سیاست خارجه محسوب نمیشود؟!

ارسال نظر