کد خبر: 92427
A

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دهک درآمدی اول و دوم هم که از لحاظ درآمدی در رده‌های پایین قرار دارند واقعاً در این دولت به خدا سپرده شده اند، امکان خانه‌دار شدن برای آن‌ها وجود ندارد.

به گزارش دیده بان ایران، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سرنوشت طرح مسکن که توسط دولت برای اجاره نشین‌ها اجرا شده است، اظهار داشت: دولت علیرغم تاکیداتی که مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف دولت یازدهم و دوازدهم داشتند مسکن تولید نکرد و عدم تولید انبوه مسکن سبب شد که ما مشکلات عدیده‌ای را در باب مسکن داشته باشیم به طوری که الان خانه دار شدن برای جوانان در کلانشهر‌ها به رویا تبدیل شده است.


دهک کم درآمد جامعه در این دولت به خدا سپرده شده اند
وی افزود: دهک درآمدی اول و دوم هم که از لحاظ درآمدی در رده‌های پایین قرار دارند واقعاً در این دولت به خدا سپرده شده‌اند، امکان خانه‌دار شدن برای آن‌ها وجود ندارد.

نیکزاد با بیان اینکه ما بالغ بر ۶ و نیم میلیون مستاجر داریم گفت: به لحاظ فشار که افکار عمومی آورد و واقعاً مردم گرفتار شدند، دولت طرحی را با تبلیغات شروع کرد و گفت که من می‌خواهم ودیعه مسکن بدهم و این در حالی است که طبق آماری که در اختیار من است حداقل ۳ میلیون خانوار ایرانی مستاجری هستند که به این ودیعه مسکن نیاز دارند و قرار بود که دولت ۱۵ تا ۳۰ میلیون و در تهران تا ۵۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن بدهد.

برای اعطای وام ودیعه مسکن، پایه پولی را افزایش دادند
نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه بر خلاف آنچه که توسط وزیر اقتصاد و اقتصاددانان و بانک مرکزی گفته می‌شود که خط قرمز ما افزایش پایه پولی است، این‌ها پایه پولی را هم افزایش دادند تا بتوانند از آن محل تسهیلاتی را در باب ودیعه مسکن پرداخت کنند، بیان داشت: معمولاً جابجایی مستاجران در شهریور ماه صورت می‌گیرد ولی امسال به صورت استثنا مدارس در ۱۵ شهریور ماه باز و این در حالیست که در سال‌های گذشته اول مهر شروع به کار می‌کرد و اگر خانواده‌ها نقل و انتقالی داشتند، طوری تنظیم می‌کردند که اول مهرماه در خانه جدید که اجاره کرده اند مستقر شوند ولی دولت امسال آنقدر ودیعه مسکن را کاهش داد تا این نقل و انتقال صورت پذیرفت.
 

نیکزاد با انتقاد از میزان اعطای وام ودیعه مسکن به خانوار‌ها تصریح کرد: جای تاسف دارد که در این دولت وزارت راه و شهرسازی، وزارت اقتصاد و سیستم بانک مرکزی به طور کلی به ۲۲۰۰۰ خانوار تسهیلات دادند که میزان آن در مجموع ۶۶۰ میلیارد تومان می‌شود؛ در صورتی که همین الان ۱۵۰ هزار پرونده در سیستم بانکی موجود است و این در حالی است که قرار بود دولت ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بدهد و خود دولت اعلام کرد که من ۳ هزار میلیارد تومان برای این امر کنار گذاشته‌ام.

این دولت حتی یک سیاست را هم با موفقیت به انجام نرساند
وی با بیان اینکه وقتی اعتقاد نباشد و گرفتاری مردم درک نشود همین اتفاق می‌افتد که با ضرب و زور ۲۲هزار پرونده با میزان تقریبی ۶۶۰ میلیارد تومان به سرانجام می‌رسد و باعث تاسف است که یا مردم فرزندانشان را در مدارس ثبت نام کرده و استقرار پیدا کرده‌اند و یا دیگر زمان نقل و انتقال مستاجرین گذشت، خاطرنشان کرد: جای تاسف دارد که حتی یک مورد هم ندیدیم که این دولت سیاستی را در پیش بگیرد و با موفقیت به سرانجام برساند.

۱۵۰ هزار پرونده روی میز بانک‌هاست و نمی‌خواهند این وام را بدهند
نایب رییس مجلس در پاسخ به سوالی پیرامون میزان درخواستی‌های اعطای وام ودیعه مسکن از سوی مردم گفت: تا شهریور ماه ۱۵۰ هزار پرونده بدون هیچ عیب و نقصی روی میز بانک‌ها است، ولی بانک‌ها تا دلشان نخواهد این وام را نمی دهند؛ دلیل این که در سنوات گذشته بانک‌ها را موظف کردند که به بخش مسکن تسهیلات بدهد، این بود که شخص رئیس‌جمهور هر ۱۵ روز یکبار شورای عالی مسکن را تشکیل می‌داد و در آنجا مسئولین را سین جیم می‌کرد.

نیکزاد با بیان اینکه گرفتاری مردم باید باور شود تصریح کرد: جای تاسف دارد که با وجود این همه مانور، مارش و صحبت‌هایی که در تلویزیون می‌شود و می‌گویند برای اولین بار در حوزه اجاره ما دخالت کردیم، شاهد هستیم که ۲۲۰۰۰ وام به طور متوسط ۳۰ میلیونی ودیعه اعطا شده که در مجموع چیزی حدود ۶۶۰ میلیارد تومان می‌شود.

وی در عین حال با تاکید بر این که وام ودیعه مسکن، مٌسَکِن است نه درمان، تاکید کرد: درمان این است که بخش مسکن را به عنوان مولد و لوکوموتیو اقتصاد و عامل دور زدن تحریم که ۱۳۶ رشته را فعال می‌کند در نظر بگیریم تسهیلات مصوبه شورای پول و اعتبار به آن بدهیم تا تولید مسکن شود؛ اما در کنار این حتماً کاری بکنیم که مسکن به دلالی تبدیل نشود.

دولت از محل فروش عرصه‌های مسکن مهر ۵۰ هزار میلیارد کاسب شد
نایب رئیس مجلس با بیان اینکه کاری که وزیر اسبق راه و شهرسازی انجام داد و جای تاسف دارد این است که اجازه داد عرصه و اعیانی مسکن‌های مهری که در شهر‌های جدید از جمله پردیس ساخته شده بود اجازه فروش داشته باشد، خاطرنشان کرد: الان دولت و نظام تلاش می‌کند که آن مسکن‌ها را تکمیل کنند هرچند نباید منّت بگذارند، چون از همین عرصه‌های مسکن مهر حداقل ۵۰ هزار میلیارد تومان کاسب شدند. مسکن مهر در کشور ساخته می‌شود و اگر ۱/۵ میلیون آن را کنار بگذاریم، از یک میلیون بقیه بابت عرضه ۵۰ میلیون تومان می‌گیرند که رقمی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.
 

نیکزاد ادامه داد: البته قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی این مسئله را به اختیار گذاشته، ولی این‌ها به طریقی اجبار کرده‌اند و من این مسئله را دوبار تذکر داده‌ام.

وی در پایان به وزیر اقتصاد خطاب کرد: اگر شما بابت اجاره منزل مردم تسهیلاتی ندهید که منابعش را هم از خط اعتباری دیده‌اید و پایه پولی را بالا برده‌اید، به چه کسی قصد ارائه تسهیلات دارید؟/ snn

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر