کد خبر: 92726
A

سردار زیراهی: از آنجایی که اکثر مردم استان های ساحلی ازطریق صیادی و از راه های دریایی امرار معاش کرده و زندگی خودرا اداره می‌کنند، زندگی و معیشت مردم منطقه به دریا و صیادی وابسته است و با توجه به صید ترال و حجم ابعاد آن و از آنجا که این صید به صورت گوفه ای و کف روب است، باعث آشفتگی و برهم خوردن توازن دریایی و کاهش شدید حجم ذخایر آبزیان و تخریب زیستگاه و از بین رفتن اکو سیستم دریایی گشته و آسیب های فراوان و جبران ناپذیری را وارد می کند.

به گزارش دیده بان ایران؛ فرمانده منطقه دوم دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دریادار دوم پاسدار رمضان زیراهی انجام داده است که در ادامه متن این مصاحبه را از نظر می گذرانید:

در آستانه 16 مهرماه سالروز شهادت شهید نادر مهدوی و همرزمانش قرار داریم. شهید مهدوی در دوران دفاع مقدس چه عملیات هایی انجام داد و نحوه شهادت ایشان چگونه بود؟

سردار زیراهی: با نام خدا و باعرض سلام و درود به روح پرفتوح بنیان گذارانقلاب اسلامی و آرزوی صحت و سلامتی فرمانده معظم کل قوا (مد ظله العالی) و ادای احترام به مقام شامخ شهدای والامقام از صدر اسلام تاکنون و گرامیداشت هفته دفاع مقدس که نقطه عطف تاریخ معاصر است و همچنین گرامیداشت 16 آذر ماه سالروز شهادت سردار شهید نادر مهدوی و یارانش که به دست دژخیمان استکبارجهانی مظلومانه در خلیج همیشه فارس به شهادت رسیدند و خون سرخشان با آبی موّاج خلیج فارس در هم آمیخت و نشان افتخاری جاویدان بر سینه ملت شجاع و قهرمان ایران اسلامی گردید.این روز در تقویم به نام روز نیروی دریایی سپاه نیز نامگذاری شده است که در تاریخ دفاعی جمهوری اسلامی ایران روزی ماندگار و باشکوه است.

هفته دفاع مقدس  یادآور هشت فصل عاشقی و شیدایی در باران آتش و دود و گلوله در آوردگاه خون و خطر است. هشت سال مجاهدت، شجاعت و شهامت که دفتر سترگ تاریخ به برگ‌های زرین آن آذین بسته شده و هر روز، دقیقه و ثانیه آن سرشار از حماسه هایی جاویدان و بی نظیری است که مردان خاکی، مسیر افلاکی شدن را با آن پیمودند و تبدیل به ستاره هایی پرفروغ  و الگوهایی بی بدیل جهت هدایت جامعه در راه رسیدن به سعادت گشتند.

سردار شهید نادر مهدوی به همراه یاران و همرزمان شهیدش با شجاعت و رشادت های بی نظیری که از خود به جا گذاشته اند پس از دستور حضرت امام (ره) مبنی بر انجام عملیات های مقابله به مثل با دشمن، دل به دریا زدند و با شهامت و رشادتی مثال زدنی و بهره گیری از قدرت ایمان و تقوای الهی باعث شدند همینه پوشالی استکبار جهانی در برابر دیدگان متحیر جهانیان از بین رفته و ماهیت پوشالی و ساختگی آن برای تمام مردم جهان آشکار شود.

از مهمترین عملیات های رویایی سردار شهید نادرمهدوی و همرزمان شجاع و دلاورش می توان به عملیات کربلای3 و فتح اسکله و پایانه نفتی الامیه عراق اشاره کرد که با نابودی آن ضربه مهم و جبران نابذیری به صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس وارد آمد.
نفتکش بریجتون در حقیقت یک نفتکش کویتی به نام الرخا بود که به درخواست کویت و برای در امان ماندن از حملات مقابله به مثل ایران  پرچم آمریکا روی آن نصب و توسط 6 رزم ناو آمریکایی نیز اسکورت شد. آمریکایی ها برای این که نشان دهند کسی جرأت حمله به برجیتون را ندارد تعدای خبرنگار نیز رو آن مستقر کردند اما پس از ورود بریجتون به خلیج فارس این نفتکش با یک مین دریایی برخورد کرد و آتش گرفت

 همچنین فرماندهی عملیات های مقابله به مثل با دشمن در خلیج فارس معروف به جنگ نفتکش ها که در نهایت پس از برخورد نفتکش بریجتون به مین‌های سرگردان منجر به عجز و عقب نشینی استکبار جهانی و حکمرانان مرتجع منطقه از مواضع خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی شد، به عهده شهید مهدوی و همرزمان دلاورش بود.

سرانجام این شهید بزرگوار و همرزمانش درحوالی جزیره فارسی پس از نبرد مستقیم با استکبار جهانی در 16 مهرماه سال 1366 به شهادت رسید و آمریکایی ها با کینه ای که از ایشان به دلشان داشتند  پیکر مطهر وی را بعد از 6 روز از طریق کشور عمان به جموری اسلامی ایران تحویل دادند که پس از انتقال به فرودگاه مهرآباد در زادگاهش شهرستان دشتی استان بوشهر به خاک سپرده شد.

شهید مهدوی باخون سرخ خود این درس بزرگ را به همه جهانیان داد که در برابر دشمن تنها به ذات لایزال الهی توکل کرده و از قدرت ظاهری دشمن هراسی به دل راه نداده و تا آخرین قطره خون در راه رسیدن به هدف والای خود استقامت و مجاهدت نموده در این راه اگر به شهادت رسیدند به سعادت عظما دست یافته و به دیدار معشوق و معبود خود می رسند.

با توجه به اینکه شهید مهدوی نیز عملیات های خود را در منطقه دوم دریایی سپاه انجام می‌دادند انگیزه و روحیه و همچنین توان نیرو ها و تجهیزات منطقه دوم دریایی سپاه را در قیاس با آن روز چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

سردار زیراهی: همانطور که استحضار دارید در اواسط جنگ تحمیلی و در سال 1364 با صدور فرمان تاریخی حضرت امام (ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه گانه، نیروهای زمینی و دریایی و هوایی سپاه تشکیل شد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران در ابتدا با کمترین امکانات و تسلیحات شکل گرفت و همزمان با شهادت سردار شهید نادر مهدوی نیروی نو پا و جوانی بود. از آن زمان تا کنون نزدیک به 35 سال می گذرد و نیروی دریایی با تجربه اندوزی و استفاده از فن آوری و تسلیحات مدرن و به روز و همچنین بهره گیری از نیروهای مومن و انقلابی و ولایت مدار در بالاترین سطح توان رزمی و آمادگی عملیاتی قرار دارد به طوری که هرگونه تحرک دشمن از چشمان تیزبین پاسداران خلیج فارس مخفی نمانده و به صورت شبانه روزی در حال انجام ماموریت های محوله و پاسداری از مرز های آبی و آرمان های مقدس جمهوری اسلامی است.

یکی از ماموریت هایی که نیروی دریایی سپاه و بخصوص منطقه دوم این نیرو بخوبی آن را اجرا کرده است مقابله با صیادان غیر مجاز و قاچاق سوخت است. این ماموریت با چه هدفی صورت گرفت و چه نتایجی داشت؟

سردار زیراهی: یکی از ماموریت های مهمی که به نیروی دریایی سپاه واگذار شده است حراست از منابع دریایی خلیج فارس و دفاع و کمک به وضعیت معیشتی ساحل نشینان است.

از آنجایی که اکثر مردم استان های ساحلی ازطریق صیادی و از راه های دریایی امرار معاش کرده و زندگی خودرا اداره می‌کنند، زندگی و معیشت مردم منطقه به دریا و صیادی وابسته است و با توجه به صید ترال و حجم ابعاد آن و از آنجا که این صید به صورت گوفه ای و کف روب است، باعث آشفتگی و برهم خوردن توازن دریایی و کاهش شدید حجم ذخایر آبزیان و تخریب زیستگاه و از بین رفتن اکو سیستم دریایی گشته و آسیب های فراوان و جبران ناپذیری را وارد می کند.

نیروی دریایی سپاه در جهت حمایت از حق و حقوق مردم به هیچگونه شناور داخلی و خارجی اجازه صید ترال نخواهد داد و در انجام این مأموریت قاطع و دقیق است.
پس از ورود نیروی دریایی سپاه به موضوع مقابله با قاچاق سوخت و صیدترال، تا کنون مقادیر بسیار زیادی سوخت قاچاق توسط مناطق مختلف این نیرو توقیف و تا حدی زیادی نیز از صید ترال توسط کشتی های خارجی جلوگیری به عمل آمده است

نیروی دریایی درمورد قاچاق سوخت به صورت جدی و با قاطعیت و در هماهنگی کامل با نهاد های امنیتی و انتظامی و مراجع قضایی برخورد خواهد کرد در این راستا یگان های شناوری منطقه دوم نیروی دریایی سپاه با اشراف اطلاعاتی همه جانبه در راه صیانت از منافع ملی و با تمام توان در حال انجام وظیفه خطیر خود بوده و لحظه ای از این امر خطیر درنگ نخواهند کرد.

با توجه به اینکه بسیاری از گلوگاه های اقتصادی کشور در محدوده منطقه دوم دریایی سپاه است، نقش نیروی دریایی سپاه در تامین امنیت این مناطق چیست و آیا تا کنون تهدیدی متوجه این مناطق اقتصادی بوده است؟

سردار زیراهی: صیانت و پاسداری از مناطق استراتژیک اقتصادی و مبادی و گلوگاه های حیاتی اقتصاد یکی از وظایف مهم نیروی نظامی و انتظامی است و استان بوشهر به علت شرایط خاص جغرافیایی و گستره مرزهای آبی و همسایگان خارجی وبهرمندی از ذخایر و منابع خدادادی و قرار گرفتن جزیره خارگ بعنوان بزرگترین ترمینال نفتی و وجود بندرگاه ها و اسکله های متعدد و مهم و... دارای جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور است که تامین امنیت و صیانت از اینها باعث رونق و ثبات اقتصادی کشور می شود.

منطقه دوم نیروی دریایی سپاه وسایر نیروهای نظامی و انتظامی استان در برقراری وثبات امنیت گلوگاه ها و مناطق استراتژیک استان به صورت شبانه روزی وخستگی ناپذیر در حال انجام وظیفه هستند.

علاوه براین، همانگونه که بر همگان مشخص است، قاچاق دارای ابعاد گسترده و متفاوت، شوم و مخربی است که صدمات فراوانی بر پیکر اقتصاد ملی کشور وارد کرده و فعالیت اقتصادی و برنامه های کشور را دچار اختلال می کند.
منطقه گاز خیز عسلویه و همچنین منطقه پارس جنوبی در استان بوشهر در حوزه اسحتفاظی منطقه دوم نیروی دریایی سپاه هستند و بخشی از تامین امنیت این مناطق حساس و حیاتی به عهده رزمندگان نیروی دریایی سپاه است

منطقه دوم نیروی دریایی سپاه در امر مبارزه با قاچاق کالا نیز همکاری گسترده با نیروی انتظامی و مراجع امنیتی و قضایی دارد و از استعداد و قدرت نفوذ خود در جلو گیری و مبارزه با این پدیده شوم استفاده می کند.

در چهلمین سالگرد دفاع مقدس و 35امین سالگرد صدور فرمان حضرت امام مبنی بر تشکیل نیروهای سه گانه سپاه هستیم. طی این سال ها هم دشمن پیشرفت ثابل تئجهی داشته است و هم نیروهای مسلح ما پیشرفت های چشمگیری داشته اند. با توجه به این تغییرات، میزان پیشرفت امروزی نیروی دریایی در مقایسه با دوران دفاع مقدس چه تفاوتی داشته است؟

سردار زیراهی: تشکیل نیروهای سه گانه زمینی و دریایی و هوایی سپاه با توجه به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) در سال1364 صورت گرفت. تا سال 1364 اغلب عملیات های دفاع مقدس با همکاری و حضور ارتش و سپاه به صورت مشترک انجام می شد پس از مدتی ضرورت جنگ ایجاب کرد تا سپاه به صورت مستقل به اجرای عملیات بپردازد که حکم حضرت امام (ره)در 26 شهریور 1364 مبنی بر تشکیل سه نیروی زمینی و دریایی و هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجبات ان را فراهم آورد.

این فرمان مبارک حضرت امام (ره) مانند فرمان تشکیل سپاه مهم و با اهمیت بوده و از همان سال های نخستین صدور برکات و ثمراتش به تدریج آشکار شد.

اگرچه نیروهای سه گانه سپاه و علی الخصوص نیروی دریایی با کمترین امکانات و تجهیزات کار خود را شروع کردند ولی امکانات و تجهیزات و تسلیحات سپاه پاسداران و نیروی دریایی سپاه هم اکنون به هیچ وجه قابل مقایسه با دوران دفاع مقدس نسبت به گونه ای که اکنون سپاه پاسداران در تولید تسلیحات و وضعیت دفاعی به گونه ای توانمند شده که به معنی واقعی مرزهای خود کفایی و استقلال را در نوردیده است و در بسیاری از موارد دست به ابداع و ساخت تسلیحات و تجهیزاتی زده که در نوع خود در دنیا کم نظیر و یا بی نظیر است.

هم اکنون نیروی دریایی سپاه با بهره مندی از تسلیحات مدرن و و کار آمد همچون شناورهای تندرو و موشک های دریایی و ناوچه های موشک انداز، سامانه های راداری پیشرفته، پهپادهای هوشمند و رادارگریز و همچنین ساماندهی طیف وسیعی از جوانان مومن، انقلابی، متخصص و متعهد با توکل برخدا و توسل به ائمه اطهار علیهم السلام تحت زعامت و هدایت فرماندهی معظم کل قوا استوار و باصلابت همچون کوه ایستاده است و با سرانگشت اشاره ای از مولا و مقتدای خود همچون امواج سهمگین و خروشان خلیج همیشه فارس بر سر دشمن خواهد تاخت و او را در قعر آبهای خلیج همیشه فارس دفن خواهد کرد.

از سال 1386 با تقسیم کاری که بین نیروهای دریایی ارتش و سپاه انجام شد سپاه مسئولیت تامین امنیت خلیج فارس را برعهده گرفت و نیروی دریایی ارتش مسئول تامین امنیت دریای عمان شد. از آن زمان تاکنون تحولات مهمی در این منطقه رخ داده است که نیاز به همکاری بیستر بین دو نیروی دریایی را متذکر می شود. شما نحوه این تعامل و همکاری را بین ندسا و نداجا چگونه در چه سطحی ارزیابی می کنید؟

سردار زیراهی: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان بازوان پرتوان جمهوری اسلامی ایران با همکاری و تعامل وهم افزایی نقش مهم و پررنگی در اقتدار دریایی و تأمین امنیت مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کنند.

وحدت و اتحاد و همدلی دربین نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی ارتش به عنوان یک لشکر مخلص و خدمتگزار تحت زعامت و فرماندهی فرمانده معظم کل قوا باعث پیشرفت و اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و باعث ایجاد رعب و وحشت و یأس و ناامیدی در دل دشمنان گردیده است.

همکاری و تعامل منطقه دوم نیروی دریایی سپاه با سایر نیروهای نظامی و انتظامی مستقر در استان بوشهر علی الخصوص پایگاه دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها اعم از نظامی، آموزشی، فرهنگی و...در سطح مطلوب و خوبی قرار دارد و این همکاری و تعامل باعث شده تا ماموریت های محوله به هر دو نهاد با موفقیت و اقتدار انجام گرفته و دست در دست هم با صلابت به مثابه یک مشت واحد در برابر دشمنان داخلی و خارجی بایستند وبا اتحاد خود خاری در چشم دشمنان و نور امیدی در دل دوستان انقلاب اسلامی شوند.

منبع: تسنیم

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر