کد خبر: 92997
A

نماینده مردم بروجرد با اشاره کوتاهی به دلایل کاهش تمایل به فرزندآوری گفت: موضوع صرفاً اقتصادی نیست، بلکه بُعد فرهنگی هم دارد.

به گزارش دیده بان ایران؛ عباس گودرزی، نماینده بروجرد در مجلس یازدهم با اشاره به اهمیت بحث جمعیت در کشور و اینکه جمعیت جوان یک مسئله حیاتی و راهبردی است، گفت: جمعیت جوان برای آینده کشور، اقتدار یک ملت و یک نظام سیاسی اهمیت دارد. وی افزود: الان که کشور ما در معرض پیری زودرس است در مقایسه با زمانی که اعلام می‌شد باید جمعیت کنترل شود و تمام ظرفیت‌های کشور پای کار آمد؛ خیلی کندتر پیش می‌رود. با وجود اینکه حضرت آقا نگرانی کارشناسان و حساسیت این موضوع رو تبیین فرمودند و حتی ایشان اعلام توبه کردند؛ باز به مانند دوران سیاست‌های کاهش جمعیت، همه ظرفیت‌ها پای کار نیامده‌است.
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی در خصوص نگرانی اصلی در حوزه جمعیت گفت: نرخ باروری کل ما زیر سطح جانشینی و کمتر از نرخ ۱/۲ است؛ یعنی اگر با این فرمان برویم جلو در آینده جزو کشور‌های پیر و کم جمعیت خواهیم بود و در این صورت دیگر نیاز به دشمن نخواهیم داشت و خودمان با دست خود کشور را نابود خواهیم کرد.


نماینده مردم بروجرد با اشاره کوتاهی به دلایل کاهش تمایل به فرزندآوری گفت: موضوع صرفاً اقتصادی نیست، بلکه بُعد فرهنگی هم دارد. مثلاً شما اگر الان مصاحبه کنید با یک نفر و بگویید ۵۰ میلیارد در بانک برنده شوی و با این پول چه می‌کنی؟ همه می‌گویند می‌رویم خانه می‌خریم، ملک می‌خریم، لوازم می‌خریم؛ کمتر کسی به فکر افزایش فرزندان است.

وی افزود: وقتی نظام نگرش‌ها عوض شده باید کار فرهنگی شود. از باب اهمیت موضوع و حیاتی بودن مسئله می‌طلبد که در مجلس یک کمیسیون ویژه تشکیل شود و متولی بحث جمعیت باشد و در واقع موضوع به صورت برنامه ریزی شده جلو رود.

گودرزی در پایان با بیان اینکه در کمیسیون اجتماعی برای تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده اختلاف نظر وجود دارد، گفت: با وجود اینکه برخی مخالف تشکیل ساز وکار ویژه برای جمعیت هستند، به نظر من این کمیسیون باید تشکیل شود.

منبع: جوان

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

  • آلن شیرر

    به خاطر نداری بچه نمیاریم اینو بفهم نفهم

ارسال نظر