کد خبر: 93525
A

ساماندهی حاشیه کلان شهر مشهد، با بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت که وسعت و جمعیت آن حتی از چند استان کشور بیشتر است به تنهایی ازعهده هیچ سازمان، دستگاه و ارگانی برنمی آید.

به گزارش دیده بان ایران؛ ساماندهی حاشیه شهری با این وسعت وجمعیت که به لحاظ مشکلات اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، اقتصادی و امنیتی یکی از دغدغه های مسئولان ارشد نظام به ویژه مقام معظم رهبری است جز با استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه ها در تمامی سطوح ملی، استانی و شهری امکان پذیر نیست.

وجود بافت های فرسوده و ناکارآمد، مقاوم نبودن ساختمان ها، کم عرض بودن معابر، کمبود فضای سبز، فضاهای فرهنگی و ورزشی و... در کنار معضلات اجتماعی و اقتصادی بخشی از مشکلات حاشیه شهر مشهد است که مدیریت همه ابعاد آن با توجه به وسعت و جمعیت بالای ساکن، از عهده مدیریت شهری مشهد خارج است.

اما وجود تمام این مسائل، یکی ازاولویت های شهرداری و شورای پنجم شهر مشهد، ازآغاز فعالیت، توازن بخشی و کاهش فاصله میان بخش های برخوردار،کم برخوردار و حاشیه شهر بود که برای تحقق این امر استفاده از تمامی ظرفیت های موجود در سطح ملی، استانی و شهری فارغ از دیدگاه های سیاسی با ایجاد تعامل، همدلی، هم افزایی و هماهنگی بین بخشی در دستور کار قرارگرفت.

در این مسیر در سطح استانی و شهری با پیگیری های زیاد تعامل، هماهنگی و هم افزایی بسیار خوبی میان استانداری خراسان رضوی، نماینده ولی فقیه دراستان، آستان قدس رضوی، دستگاه قضایی، نمایندگان استان و مشهد در مجلس شورای اسلامی، ارگان های نظامی،انتظامی و امنیتی با مدیریت شهری و شورای شهر ایجاد و برنامه ریزی های لازم برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد از دو شهرک شهید رجایی و باهنر که با وسعت زیاد و جمعیتی قابل توجه با فرهنگ های متنوع به عنوان چشم حاشیه شهر مشهد به شمار می روند با شعار «یک حاشیه کمتر،صدها فرصت بیشتر» آغازشد.

در این چهارچوب دوازده پروژه بزرگ شهری و 85 ریز پروژه از جمله احداث بوستانی 70 هکتاری به همراه بوستانی 5 هکتاری با همکاری آستان قدس رضوی در محدوده دو شهرک شهید رجایی و باهنر درکنار احداث جاده دسترسی و تقاطع غیر همسطح برای خارج کردن این دو شهرک از بن بست و... با پیش بینی اعتباری بیش از 2400 میلیارد تومان آغاز شده است که تامین اعتبار، اجرا و به سرانجام رساندن این میزان پروژه نیاز به استفاده ازهمه ظرفیت های در سطوح ملی و محلی دارد.

 

یکی از ظرفیت هایی که برای تامین بودجه و تصویب قوانین مورد نیاز جهت ساماندهی حاشیه شهر مشهد و اجرای پروژه های تعریف شده از آن می توان بهره برد،نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند،برهمین اساس تعامل  و هماهنگی با نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان مردم مشهد و سایرشهرهای استان خراسان رضوی و از طریق آنها با سایر نمایندگان مورد توجه قرارگرفته است.

لذا درچهارچوب سیاست مدیریت شهری مشهد برای استفاده از تمامی ظرفیت ها فارغ از نگاه های سیاسی چندی پیش نمایندگان فراکسیون محرومیت زدایی و گروه های جهادی مجلس شورای اسلامی به ریاست، سید احسان قاضی زاده هاشمی ، یکی از نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس درسفر به مشهد از اقدامات انجام شده و یا دردست انجام شهرداری مشهد در حاشیه شهر به ویژه شهرک های شهید رجایی و باهنر و همچنین منطقه کشف رود بازدید کرده و ضمن حمایت از این اقدامات قول پیگیری بودجه های مورد نیاز برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد درمجلس شورای اسلامی را دادند.

پیگیراعتبارات قرارگاه ساماندهی حاشیه شهر مشهد خواهیم بود

در همین راستا احسان قاضی زاده هاشمی، رئیس فراکسیون محرومیت زدایی و گروه های جهادی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم فریمان، سرخس، احمد آباد و رضویه در حاشیه این بازدید گفت: اقدامات انجام شده از سوی مدیریت شهری در رفع محرومیت زدایی در حاشیه شهرمشهد قابل تقدیر است.

همچنین وی با اظهار امیدواری از اینکه با پیگیری و حمایت سایر نمایندگان امکان پیش بینی ردیف های اعتباری لازم برای ساماندهی این مناطق فراهم شود، اظهار کرد: این فراکسیون از ابتدای آغاز به کار مجلس یازدهم با حضور نمایندگانی که دل در گرو محرومیت زدایی دارند تشکیل شده است.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: یکی ازردیف های اعتباری که برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد درنظر گرفته شده بود اعتباراتی تحت عنوان قرارگاه ساماندهی حاشیه شهر مشهد است که متاسفانه از سال گذشته تا کنون صفر بوده است، لذا پیگیری خواهیم کرد تا دولت این اعتبارات را تخصیص دهد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر