کد خبر: 93617
A
رئیس‌جمهوری در جلسه هیات دولت:

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری گفت: آن حرفی که امام زد «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» یکی از مواردی است که به کرسی نشانده شد، در این ایام بود که آمریکا همه تلاش خود را به کار برد و نتوانست کاری انجام دهد. بنابراین یک موفقیت بزرگی را ملت بزرگ ما در سیاست خارجه کشف کردند

به گزارش دیده بان ایران؛ حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در جلسه امروز ۳۰ مهر ماه ۹۹ هیات دولت با بیان اینکه در روز یکشنبه که ماه ربیع المولود آغاز شد، تحریم تسلیحاتی ایران نیز برداشته شد، گفت: این بسیار برای مردم ما مهم بود نه از این جهت که ما بر اساس قوانین بین الملل آزادیم که اسلحه خرید و فروش کنیم که البته آن نیز به جای خودش مهم است اما از آن مهمتر این بود که منطق حق و حقیقت، منطق قانون و عقلانیت بر زور و قلدری پیروز شد.

 

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها همه تلاش خود را برای اینکه ملت ایران را از حقوق خودشان محروم کند، انجام دادند؛ اصلاً مهم نیست که ما چقدر اسلحه می‌خریم و یا می فروشیم مهم این است که ما باید به حق مان برسیم. ملت ایران باید آزاد باشد اگر سلاحی نیاز داشت بخرد و یا بفروشد.

 

رئیس دولت دوازدهم اظهار داشت‌: احقاق حقوق مردم بسیار حائز اهمیت بود و در روز یکشنبه معلوم شد که توطئه‌های آمریکا در طول چهار سال گذشته، توطئه ناموفقی بوده است و آمریکایی‌ها از آغاز این دولت جدید آمریکا دنبال این بودند که برجام را برهم بزنند اما نمی‌خواستند که خودشان به تنهایی خارج شوند چرا که اگر می‌خواستند این کار را کنند یک‌سال خودشان را معطل نمی‌کردند؛ تمام تلاش آنها این بود که همه به صورت دسته جمعی از برجام خارج شوند به دنبال این بودند که شورای حکام و آژانس را وادار کنند با توطئه‌های رژیم صهیونیستی قطع‌نامه‌ای علیه ما صادر کنند و با آن قطعنامه کشورهای دیگر را وادار به خروج از برجام کنند، اما موفق نشدند و ترامپ ناچار شد که به تنهایی از برجام خارج شود.

 

وی اظهار داشت: ما باید این تاریخ را دقیق بدانیم و دقیق تحلیل کنیم و برای مردم توضیح دهیم که آنها ناچار شدند تنهایی از برجام خارج شوند؛ همه امیدشان نیز این بود که اگر خارج شدند ایران نیز بلافاصله خارج می‌شود و بعد از آن همه قطعنامه‌ها بازمی‌گردد اما تدبیر نظام جمهوری اسلامی ایران و حاکمیت بسیار مهم بود، ما سیاست پیچیده را پیش رو گرفتیم و نتایج بسیار درخشانی نیز به دست‌آوردیم؛ البته ما نیز از تعهدات برجامی خود کاسته‌ایم و به نوعی از تعهداتمان فاصله گرفتیم اما بسیار برنامه‌ریزی‌شده و قدم به قدم این کار را انجام دادیم‌، به گونه‌ای که دوست و دشمن نتوانستند در برابر کار ایران ایرادی بگیرند و هیچ کس نتوانست بگوید که کار ایران خلاف مقررات بین‌المللی بوده است.

 

روحانی یادآور شد: در مقطعی حتی دوستانمان نمی‌توانستند از ما حمایت کنند. در شرایطی بودیم که کشورهای دوستی مثل روسیه نمی‌توانستند از ما حمایت کنند و حتی ناچار شدند در کنار و در صف دشمنان ما قرار بگیرند؛ ما این شرایط را برای آنها فراهم کردیم تا بتوانند فعال شوند.

 

وی ادامه داد: روزهای پایانی شهریور که یکی از پیروزی‌ها و موفقیت‌های بزرگ ما در برابر آمریکا بود، در تاریخ سازمان ملل بی‌نظیر بوده. شما تمام تاریخ سازمان ملل را بررسی کنید، ببینید یک‌بار آمریکا اراده کرده که با همراهان خود تلاش کند در سازمان ملل کاری انجام دهد و موفق نشده باشد؛ این اتفاق یکبار رخ داد که آمریکا منزوی و تنها شد و هیچ کس به درخواست آمریکا اعتنایی نکرد و شورای  امنیت نامه آمریکا را کان لم یکن تلقی کرد و در دستور کار نگذاشت.

 

وی افزود: ما موفقیت‌های خودمان را باید به خوبی برای مردم تبیین کنیم؛ بله مردم در فشار و سختی هستند اما مردم باید به خوبی موفقیت‌های سیاسی ما را در سطح جهان بدانند حتی این موفقیت‌ها و پیروزی‌ها ممکن است مرهمی برای آنها باشد.

 

رئیس دولت دوازدهم بیان کرد: آن حرفی که امام زد «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» یکی از مواردی است که به کرسی نشانده شد، در این ایام بود که آمریکا همه تلاش خود را به کار برد و نتوانست کاری انجام دهد. بنابراین یک موفقیت بزرگی را ملت بزرگ ما در سیاست خارجه کشف کردند و ما باید از همه کسانی که در این زمینه تلاش کردند، تشکر کنیم البته هر زمانی که ما پیروز شدیم زمانی بوده که همه ارکان نظام کنار یکدیگر و ملت یکپارچه با هم بودند و رهبری ما را در مسیر درست هدایت کرده است، بدون اینها امکان‌پذیر نبود که ما بتوانیم که این موفقیت‌ها را به دست آوریم.

 

وی اضافه کرد: ما از مردم بزرگ که در همه مقاطع تاریخی حضور پیدا کردند و حمایت کردند و توانستند در برابر بزرگترین قدرت‌های جهان پیروز شوند، تشکر می‌کنیم و در برابر عظمت این ملت بزرگ تواضع داریم.

 

روحانی گفت: امروز روز پایان مهر و فردا اول آبان است یعنی ۸ ماه است که از سختی‌های ویروس کرونا عبور کردیم و امروز هم روزهای بسیار سختی داریم و باید کاری کنیم که از این روزهای سخت با کمک یکدیگر عبور کنیم.

 

وی با بیان اینکه وزرات بهداشت و درمان امروز در صف مقدم مبارزه با این ویروس است، افزود: روز دوشنبه با وزیر بهداشت و معاونان و رؤسای دانشگاه‌های استان‌ها جلسه داشتم و روحیه و برنامه ریزی آنها برای من مشهود بود و به لطف خدا ما با روحیه  در حال مقابله با این ویروس هستیم؛ همه دنیا نیز گرفتار این ویروس هستند کشورهای مختلف جهان با موج جدیدی مواجه شدند و تعداد مبتلایان، تعداد بستری و تعداد فوتی افزوده شد که برای همه مشکل آفرین شده است.

 

منبع: ایلنا 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر