کد خبر: 94306
A

نماینده تهران گفت: در هفته‌های گذشته فقط در یک روز در رینگ صادراتی بورس انرژی، بیش از یک میلیارد دلار (بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان) فراورده نفتی به فروش رفته است. برآوردها نشان می‌دهد در ۷ ماه اول سال جاری در حدود ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار فروش فراورده‌های نفتی داشته‌ایم. یعنی بسیار بیشتر از سال گذشته ارز وارد کشور شده است. اما ظاهرا بخشی از ارزهای حاصل از صادرات فراورده‌های نفتی در اختیار نهادهای دولتی قرار دارد و به بازار عرضه نمی‌شود و منتظر هستند تا انتخابات آمریکا برگزار شود.

به گزارش دیده بان ایران؛ علی خضریان درباره انتخابات امریکا و تاثیر آن بر جمهوری اسلامی ایران گفت: جریان غرب‌گرا و دولت در تلاشند آمریکای با ریاست‌جمهوری بایدن را زیباسازی کنند و از طریق مدیریت بازار ارز و بعضی بازارهای دیگر در کشور، مردم ایران اسلامی را مجدد به این جمع‌بندی برسانند که مذاکره با آمریکا خوب است و تنها راه اساسی حل مشکلات اقتصادی کشور و ایجاد ثبات در بازارها خصوصاً بازار ارز و از طریق ارتباط و مذاکره با آمریکا است.

وی افزود: باید از دولت این سؤال را پرسید که چرا علی‌رغم افزایش صادرات نفتی و فراورده‌های آن در سال جاری و بازتر شدن دست دولت در تأمین ارز، بازهم شاهد افزایش نرخ ارز هستیم؟

این نماینده مجلس گفت: بر اساس آمارهای موجود امسال متوسط فروش نفت خام جمهوری اسلامی ایران و صادرات آن، دوبرابر سال گذشته است. همین مسئله باعث عصبانیت آمریکا و اعمال تحریم‌های جدید نفتی علیه ایران شد که البته دیگر بر فروش نفت ایران اثری ندارد. به‌عنوان نمونه خبرگزاری رویترز اعلام کرده است که در ماه سپتامبر (شهریور و مهر) صادرات نفت و میعانات و فراورده‌های نفتی ایران در حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز بوده است.

علی خضریان اظهار داشت: در هفته‌های گذشته فقط در یک روز در رینگ صادراتی بورس انرژی، بیش از یک میلیارد دلار (بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان) فراورده نفتی به فروش رفته است. برآوردها نشان می‌دهد در ۷ ماه اول سال جاری در حدود ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار فروش فراورده‌های نفتی داشته‌ایم. یعنی بسیار بیشتر از سال گذشته ارز وارد کشور شده است. اما ظاهرا بخشی از ارزهای حاصل از صادرات فراورده‌های نفتی در اختیار نهادهای دولتی قرار دارد و به بازار عرضه نمی‌شود و منتظر هستند تا انتخابات آمریکا برگزار شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود افزود: این اقدام دولت چه معنایی دارد؟ غیر از این است که می‌خواهند برای انتخاب شدن یک فرد موج‌آفرینی کنند و مردم را به این باور برسانند که راه حل مشکلات اقتصادی تنها از مسیر مذاکره و امتیازهای یکطرفه می گذرد؟

وی تأکید کرد: درگذشته هم این موضوع تکرار شده است. طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ دولت دخالت‌های بی‌منطقی در بازار ارز داشته است و به جای اتخاذ سیاست‌های درست پولی و ارزی، با ارزپاشی قیمت ارز را کنترل کند. طبق آمارهای موجود در سال ۹۵ حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار و در سال ۹۶ که سال انتخابات است، ۱۸.۵ میلیارد دلار ارزپاشی در بازار صورت‌گرفته تا دولت بتواند این ادعا را مطرح کند که نتیجه مذاکره مفید بوده و توانسته به اقتصاد ما ثبات ببخشد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متأسفانه به نظر می‌رسد سیاستی وجود دارد که تاریخ را تکرار کند. احتکار ارز توسط برخی نهادها، عدم مدیریت واردات، عدم پیگیری جدی و مؤثر در بازگشت ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی، عدم وجود سیاست مؤثر در کنترل و هدایت نقدینگی سبب شده که نرخ ارز به طور فزاینده افزایش یابد، و دولت محترم به‌جای پرداختن به ریشه اصلی این مشکل در حال آدرس غلط دادن است. همین چند روز پیش سخنگوی دولت برای چندمین بار به‌غلط و غیرواقعی مسئله اجرای دستورات و دیکته‌های FATF را مطرح کردند. چرا به مردم آدرس غلط می‌دهند؟ مسئله مردم این حرف‌ها نیست. مسئله مردم ثبات نرخ ارز است که به گروگان گرفته‌اند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر