کد خبر: 94518
A
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری:

رئیس‌جمهوری گفت: برای ما شیوه و سیاست آمریکا مهم است و حزب و فرد اهمیتی ندارد؛ البته ما بر فرض اینکه شیوه آمریکا تصحیح نخواهد شد برای کشور برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

به گزارش دیده بان ایران؛ حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه هیات دولت طی سخنانی با اشاره به سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) طی سخنانی گفت: با فرارسیدن این ایام مردم ما بیش از گذشته به یاد اخلاق و رفتار پیامبر(ص) و شیوه و مکتب امام صادق(ع) که اساس حکومت ایشان بود، بودند. اساس و شیوه‌ای که قرآن می‌گوید برمبنای اخلاق، نرم‌خویی، مهربانی با مردم، تواضع و حتی دعا برای افرادی از امت که دچار خطا بودند، حکومت ایشان بنا شد.

وی ادامه داد: این نکته مهمی است که خداوند اساس جاذبه پیامبر اسلام را اخلاق نیکوی او می‌داند، خداوند در آیه‌ای از قرآن به پیامبر می‌گوید که اهل گذشت باش و از آن‌ها در گذر، از خداوند برای آنها طلب آمرزش کن و در کارها با آنها مشورت کن. این آیه شریفه به ما نشان می‌دهد که شیوه حکومت در اسلام چیست، آن‌هایی که نسبت به پیامبر اسلام جملات ناصحیح به کار می‌برند یا به ایشان نسبت ناروا می‌دهند با اخلاق و شیوه رسول گرامی اسلام(ص) آشنا نیستند.

روحانی در ادامه اظهار داشت: امروز اگر در جهان اسلام شاهد این هستیم که برخی به دنبال ترور، حمله به اماکن دینی و مقدس دیگران یا حمله به دانشگاه است، اخیرا شاهد حوادث عجیبی هستیم. به‌ویژه حمله اخیر به یک دانشگاه، این‌ها نماینده دنیای اسلام نیستند و شناخت درستی از رسول خدا(ص) ندارند، البته آن‌هایی که اهانت کردند کار غلطی کردند اما این رفتارها هم نماینده جهان اسلام نیست.

رئیس‌جمهور گفت: راهکار برای افزایش صادرات همچنین راهکار برای تسهیل دسترسی مردم به کالای اساسی یکی از موانع ماست؛ چه کار کنیم که به جای اینکه گرفتار گردش‌های بانکی شویم، کار با تهاتر صورت بگیرد و چه کار کنیم جنس به جای اینکه در گمرک بماند و بعد تصمیم بگیریم، قبل از اینکه روی کشتی برود، راجع به آن تصمیم بگیریم؛ تمام تصمیم‌هایی که ما در خصوص سامانه جامع تجارت اتخاذ کردیم برای این است که همه چیز روشن و به روز باشد تا ما بتوانیم کار را پیش ببریم.

وی افزود: آنچه در این یکی دو ماه اخیر انجام شد بخشی از آن به ماه‌های اولیه امسال مربوط می‌شود که به خاطر کرونا صادرات ما دچار وقفه شد؛ امروز آن مشکلات رفع شده و روال عادی پیدا کرده است. ما در صادرات و واردات رشد خواهیم داشت، البته وزارتخانه‌های مربوطه باید تمام توان خود را به کار بگیرند و من خوشحالم که روز گذشته وزارت صمت و وزارت کشاورزی و گمرک و بقیه دستگاه‌ها به سخنان مقام معظم رهبری توجه ویژه کردند؛ امروز هم در دولت مطرح شد، همانطور که ایشان بر این نکته به حق تاکید کردند، قیمت و گرانی برخی از کالاها ناصحیح و ناموجه است و باید راه حل برای آن پیدا شود.

رئیس جمهور گفت: وفور کالا در جامعه آنچه مورد نیاز مردم است و قیمت منصفانه، دو هدفی است که ما مدنظر داریم؛ نسبت به اولی یعنی وفور کالا ما موفق بوده‌ایم و موفق خواهیم بود آن چیزی که باید روی آن سرمایه گذاری کنیم و برای مردم مهم است این است که قیمت، قابل قبول و متعادل باشد.

وی با بیان اینکه مردم مطمئن باشند که کالاهای اساسی در اختیار آنها خواهد بود، اظهار داشت: در هفته‌ای که گذشت واردات ما نسبت به هفته گذشته ۳۸ درصد افزایش داشته است که نشان می‌دهد روند در هفته‌های آینده رو به افزایش بوده است، همچنین در صادرات نیز ۱۴ درصد افزایش داشته و روند رو به رشد است. در طول هفته‌های گذشته در بحث‌هایی که راجع به اقتصاد داشتیم، تصمیمات مهمی را برای ۹ ماهه پایانی دولت دوازدهم اتخاذ کردهایم، آنچه که باید در ماه‌های اولیه سال اول سال آینده انجام دهیم، برنامه‌ریزی شده و برخی از برنامه‌ها بلندمدت است که شامل سال بعد نیز می‌شوند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه هماهنگی‌های لازم بین بانک مرکزی و وزارت صمت، وزارت کشاورزی و وزارت اقتصاد در این جلسات به وجود آمده و مصوبه آن دیروز ابلاغ شده است، گفت: هم نسبت به شیوه و استفاده از ارز و همچنین چگونگی استفاده از صادرات و وارداتو  همچنین تصمیماتی در رابطه با ترخیص کالاها از گمرک گرفته شد که شروع آن از دیروز بوده است. 

وی افزود: تصمیمات اقتصادی ما از چند هفته پیش بدون اینکه کاری داشته‌ باشیم در آمریکا چه می‌گذرد یا چه کسی انتخاب می‌شود اتخاذ شده است. از حدود چهار هفته پیش تا هفته قبل تصمیم‌ها گرفته شده است و مبنای ما بر اساس تولید داخل، نحوه تعامل وزارتخانه‌ها، صادرات نفتی و غیرنفتی بوده است.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه برای ما مهم نیست که در آمریکا چه می‌گذرد و چه کسی انتخاب می‌شود، یادآور شد: برای ما فرد و حزب مهم نیست برای ما شیوه‌ای که در دولت بعد آمریکا اتخاذ می‌شود اهمیت دارد؛ اینکه ما می‌خواهیم آمریکا به قانون و به تمام معاهدات بین المللی و چندجانبه باز گردد. برای ما مهم است که در آمریکا به جای تحریم احترام باشد. اگر تحریم غیرقانونی و ظالمانه را برداشت و احترام را جای آن گذاشت شرایط ما فرق می‌کند. اگر تهدید را کنار گذاشت و تکریم و احترام ملت را پیشه خود ساخت شرایط فرق می‌کند .

وی ادامه داد: اگر به جای عهدشکنی پیمان‌شکنی، قانون شکنی، دنبال اجرای قانون و اجرای تعهدات بود شرایط فرق می‌کند. برای ما اصول و شیوه و سیاست مهم است. اعلام فرد و حزب برای ما اهمیتی ندارد. ما به فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا باز به یک شیوه درست باز نگردد می‌گوییم؛ اگر تنبیه شدند عبرت گرفتند و فهمیدند که در طول این سه سال و اندی که هر چه فشار آورده‌اند فایده‌ای نداشته است، که فبها؛ اگر به آن نرسند، تصمیم بر این است که در شرایط سخت کشور را چگونه به جلو ببریم. ما هنوز صادرات خوبی داریم و فضای خوبی هم برای صادرات داریم.

روحانی بیان کرد: نکته دیگری که بر آن تأکید می‌کنم، شرایط منطقه ما و مرزهای شمالی و شمال غرب ماست؛‌ دو همسایه ما در درگیری نظامی هستند، وزارت امور خارجه ما در این زمینه فعال بوده و نیروهای مسلح حواسشان به امنیت مرزها بوده است و به خوبی نظارت کردند، امنیت مرزها اهمیت دارد و اینکه تروریست‌ها و گروهک‌های تروریستی در نزدیک مرز ما نباشند، ‌برای ما مهم است؛ همچنین اینکه مرزهای جغرافیای تغییر نکند، برای ما اهمیت دارد و اینکه حقوق ملت‌ها و تمامیت ارضی، حق ملت‌های این منطقه رعایت شود مهم است و دلمان می‌خواهد از راه غیرنظامی و غیر جنگ به حقوق خودشان دست یابند.

وی ادامه داد: در عین حال نکات اساسی برای ما مهم است و وزرات خارجه طرح خوبی را برای پایان درگیری‌ها و صلح تعیین کرده است که امیدواریم این طرح‌ها هم بتواند در جای خود به موفقیت برسد.

رئیس‌جمهور گفت: فردا ما افتتاحی داریم که مقداری با افتتاح‌‎های پیشین متفاوت است؛ کشور وارد یک فناوری جدید  برای تحصیل آب شیرین برای مناطق کویری می‌شود، در واقع ما قصد داریم فناوری نمک‌زدایی را به طور وسیع شروع کنیم و در مناطقی که به آب نیازمند هستند و قادر هستند سرمایه‌گذاری کنند، این سرمایه‌گذاری در کشور انجام شود. 

رئیس دولت دوازدهم اضافه کرد: خوشبختانه وزارت نیرو طرح مطالعات لازم را در خصوص ۱۷ استان در فلات مرکزی کشور و مناطق ساحلی خلیج فارس و دریای عمان پیش برده است و اولین مرحله فردا آغاز می‌شود و آن رساندن آب به استان کرمان است یعنی فردا با طرحی که اجرا می‌شود، خلیج فارس به استان کرمان متصل می‌‎شود و ان‌شاالله در مراحل بعد به استان یزد و سایر استان‌ها متصل خواهد شد.

روحانی اظهار کرد: مرحله اول به ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب شور مربوط می‌شود که به ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین تبدیل خواهد شد اما در این طرحی که اجرا خواهد شد، فردا فاز اول افتتاح می‌شود، یعنی فردا ۷۰ میلیون متر مکعب آب برای مصرف در استان هرمزگان و استان کرمان شیرین می‌شود.

وی در پایان گفت: این افتتاح، کار بسیار بزرگی است که در کشور صورت می‌گیرد و ان‌شاالله سرمایه‌گذاری‌های کافی برای سایر استان‌ها نیز انجام شود تا ما بتوانیم از طرق مختلف معضل آب در کشور مخصوصاً در مناطق کویری را حل کنیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر