کد خبر: 98163
A

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، پیشنهادی مبنی بر حذف ماده ۳ این طرح را بررسی کرده و در نهایت با آن مخالفت کردند.

به گزارش دیده بان ایران؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد حذف ماده ۳ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کردند.

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (۳ دی ماه) مجلس و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، پیشنهاد محمدحسین فرهنگی مبنی بر حذف ماده ۳ این طرح را بررسی کرده و در نهایت با آن مخالفت کردند.

 

محمدحسین فرهنگی در توضیح پیشنهاد خود بیان کرد: در این ماده ایرانی‌الاصل بودن تنها به این صورت تعریف شده که فقط پدر و مادر تابعیت ایران داشته باشند و کسانی که پدر و مادر آنها تابعیت ایران را دارند اما نسل‌های قبل آنها ایرانی نیستند امکان حضور در انتخابات را ندارند.

 

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب نیز فردی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود که در گذشته به ایران مهاجرت داشته است اما حضرت امام به صراحت تشخیص داد که صرفا پدر و مادر تابعیت ایران را داشته باشند، کافی نیست.

 

وی در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر تعریف ایرانی‌الاصل بودن و شرایط تابعیت در ماده یک این طرح تصریح شده است و نیازی نیست ما مجددا آن را مطرح کنیم.

 

محمدجواد کولیوند معاون پارلمانی وزیر کشور در موافقت با این پیشنهاد بیان کرد: حذف ماده سه تاثیری در کل این طرح ندارد، چراکه شرایط تابعیت در تبصره این ماده ذکر شده و درخصوص ایرانی‌الاصل بودن نیز در قانون قضایی تعریف وجود دارد و وجود این ماده برای این طرح چندان جالب نیست و ما نیز موافق حذف آن هستیم.

 

محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصریح کرد: ما باید ایرانی‌الاصل بودن و بحث تابعیت را در این قانون روشن کنیم و با حذف آن کاری جلو نمی رود ما موافق هستیم که اصلاحاتی صورت بگیرد اما با حذف آن مخالف هستم.

 

منبع: ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر