کد خبر: 98924
A

حذف برخی عبارت مستحب در نماز میت ماجرای جدیدی نیست. به طوریکه آیت‌الله گلپایگانی که اقامه نماز بر پیکر حضرت امام خمینی را بر عهده داشتند عبارت آن کانَ مُسِیئاً فَتَجاوَزْ عَنْهُ وَاغْفِرْ لَهُ را نخواندند.

به گزارش دیده بان ایران؛ آیت الله مصباح یزدی روز گذشته در سن 86 سالگی به علت بیماری در گذشت و عصر امروز در حالی که خبر نماز آیت االه محمدی ری شهری بر پیکر او در صحن عبدالعظیم منتشر می شد، حساب کاربری رهبری انقلاب تصویری را با عنوان نماز آیت الله خامنه ای بر پیکر مصباح یزدی منتشر کرد که در توضیح آن این دعا ذکر شده بود. «اللّٰهُمَّ اِنّا لٰا نَعْلَمُ مِنْهُ الّا خَیْراً وَ انْتَ اعْلَمُ بِهِ مِنّا».

دعای معروفی که پیشتر و در سال 95 آیت الله خامنه ای آنرا بر پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی نخواند و بجای آن عبارت «اللهم عفوک عفوک عفوک »۳ بار  و «« اللهم احشره مع المجاهدین واحشره مع المُنفِقین فی سبیلک» را قرائت کردند.

هر چند حذف برخی عبارت مستحب در نماز میت ماجرای جدیدی نیست. به طوریکه آیت‌الله گلپایگانی که اقامه نماز بر پیکر حضرت امام خمینی را بر عهده داشتند عبارت آن کانَ مُسِیئاً فَتَجاوَزْ عَنْهُ وَاغْفِرْ لَهُ را نخواندند.

اما به نظر می رسد طی سالهای اخبر قرائت نکردن برخی عبارات در نماز میت حواشی بسیاری را به دنبال داشته و است کاربران در شبکه های مجازی با توجه به آن تحلیل های جالبی را ارائه می کنند.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، دی ماه 97  با اشاره به همین موضوع و پس از درگذشت آیت الله شاهرودی توئیت کرده بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در «نماز میت» بر روی پیکر محمود هاشمی شاهرودی جمله‌ای را بیان کرد که در نماز مشابه برای اکبر هاشمی رفسنجانی از آن دریغ کرده بود.

علی مطهری با مقایسه این رفتار دوگانه در توئیتر نوشت: «به نظر می‌رسد علت آن نوع برخوردی است» که آقای هاشمی رفسنجانی و آقای هاشمی شاهرودی «درباره معترضان انتخابات سال ۸۸ داشتند».

 

منبع: دیده بان ایران

 

photo_2021-01-02_15-26-07

 

 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر