کد خبر: 134024
A

کتاب «چخ چخی‌ها»؛ نگاهی به نشاط و شوخ‌طبعی در زندگی و جهاد شهدای مدافع حرم، با حضور خانواده شهدای مدافع حرم و ناصر جوادی، نویسنده کتاب در مشهد مقدس رونمایی شد.

به گزارش دیده بان ایران؛ جوادی، نویسنده کتاب در بخشی از مقدمه خود درباره نگارش «چخ چخی‌ها» این‌طور آورده است: «کشف رگه‌های طنز در معدن شهید رضا سنجرانی، مرا ترغیب کرد تا به سراغ فیلم‌ها و خاطرات باقیمانده از دیگر شهدای مدافع حرم بروم. به شهدایی مانند مرتضی عطایی، حسن قاسمی دانا و جواد محمدی رسیدم که یکی از دیگری بذله‌گوتر و شوخ‌طبع‌تر بودند. احساس کردم روحیۀ طنازی بین شهدای مدافع حرم از ویژگی‌های مغفول‌ماند‌ه‌ای است که متأسفانه در میان انبوه کتاب‌هایی که توسط مؤسسات مختلف و افراد دغدغه‌مند تولید شده، کمتر به آن پرداخته شده است. کسانی که در دل آتش و جنگ و در میان باران خمپاره و موشک هم دست از مزاح بر نمی‌داشتند؛ مردانی که دلاوریشان در میدان‌های نبرد، بر تن دشمن داعشی و تکفیری رعشه می‌انداخت و شوخ‌طبعی‌شان در سنگر خودی، دوستان را به قهقهه وامیداشت.»

این نویسنده درباره انتخاب عنوان «چخ‌چخی‌ها» نیز که می‌توان آن را از اولین آثار طنز درباره شهدای مدافع حرم دانست، می‌گوید: «در لهجۀ مشهدی برای توصیف اتفاقات فوق‌العاده و تحسین برانگیز از صفت «چَخ چَخی» استفاده می‌شود.»

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر