کد خبر: 124116
A

رئیس جمهور ترکمنستان خواستار خاموش شدن جهنم «دروازه جهنم» شد، دروازه‌ای که سالهاست به یک پدیده گردشگری شعله ور تبدیل شده و بازدیدکنندگان پرشماری نیز دارد.

بنه گزارش سایت دیده بان ایران؛ به نقل از نیویورک پست، ریس جمهور ترکمنستان می‌گوید یکی از جاذبه‌های توریستی محبوب این کشور به پایان خود، می‌رسد.

رئیس جمهور قربانقلی بردی محمداف می‌خواهد شعله‌های آتش "دروازه جهنم" را خاموش کند، دروازه جهنم درواقع یک دهانه گازی است که طی ده‌ها سال، شعله ور بوده است.

این محل که "دری به جهنم" نیز نامیده می‌شود،  در وسط بیابانی در حدود ۱۶۰ مایلی شمال پایتخت، عشق آباد واقع شده است و به جاذبه‌ای برای معدود بازدیدکنندگان این کشور تبدیل شده است.

این حفره جهنمی در سال ۱۹۷۱ در پی حفاری گاز در اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت. گزارش‌ها حاکی از آن است که زمین شناسان محل را برای جلوگیری از انتشار گاز آتش زدند و انتظار می‌رفت تنها چند هفته بسوزد.

دروازه جهنم برای همیشه بسته می‌شود؟

اکنون رئیس جمهور، می‌خواهد آتش را بیش از ۴۰ سال بعد به دلیل اثرات منفی آن بر محیط زیست و سلامت مردم محلی خاموش کند.

او انگیزه دیگری هم دارد: پول.  او گفت که خاموش کردن شعله ها، به صادرات گاز بالقوه کمک می‌کند. رئیس‌جمهور در اظهاراتی تلویزیونی گفت: «ما منابع طبیعی با ارزشی را از دست می‌دهیم که می‌توانیم برای آن سود قابل توجهی به دست آوریم و از آن‌ها برای بهبود رفاه مردم خود استفاده کنیم».

وی از مقامات دولتی خواسته است که «راه حلی برای خاموش کردن آتش بیابند».

 
 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر