کد خبر: 121285
A

علیرضا فیروزجا ستاره بی چون و چرای این روزهای شطرنج جهان در دور پایانی رقابت‌های قهرمانی تیمی اروپا، روی میز یک تیم ملی فرانسه مقابل شهریار ممدیاروف سوپر استاد بزرگ نامدار آذربایجان به برتری رسید. پس از موفقیت چشمگیر فیروزجا همه ایرانی ها حسرت می خورند که بی تدبیری مسئولان در حفظ نوابغ کشور باعث شد، اعجوبه شطرنج از ایران برود و زیر پرچم کشور فرانسه تاریخ سازی کند.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ علیرضا فیروزجا ستاره بی چون و چرای این روزهای شطرنج جهان در دور پایانی رقابت‌های قهرمانی تیمی اروپا، روی میز یک تیم ملی فرانسه مقابل شهریار ممدیاروف سوپر استاد بزرگ نامدار آذربایجان به برتری رسید و ضمن کسب رکورد فوق العاده ۸ امتیاز از ۹ بازی مدال طلای میز یک اروپا را نیز از آن خود کرد.

مدیاروف ششمین ریتینگ برتر تاریخ شطرنج جهان را در سال ۲۰۱۸ به ثبت رسانده بود و با ریتینگ ۲۸۱۸ در آن سال نفر سوم جهان بود! 

فیروزجا با کسب این پیروزی ریتینگش را به عدد خیره کننده ۲۸۰۳.۹ رساند تا پس از مگنوس کارلسن نروژی در رده دوم جهان بایستد. کارلسن در سال ۲۰۰۹ و در آستانه تولد نوزده سالگی اش موفق به عبور از ریتینگ ۲۸۰۰ شده بود. در حال حاضر غیر از کارلسن که قهرمان جهان است هیچ بازیکن دیگری در محدوده ریتینگ ۲۸۰۰ قرار ندارد.

فیروزجا با این موفقیت توانست به باشگاه ۲۸۰۰ تایی های جهان راه پیدا کند. باشگاهی که پیش از او تنها ۱۴ نفر در تاریخ توانسته بودند به آن راه پیدا کنند و نوجوان ۱۸ ساله مازندرانی پانزدهمین بازیکنی است که به این جمع راه پیدا می کند. 

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ پس از موفقیت چشمگیر فیروزجا همه ایرانی ها حسرت می خورند که بی تدبیری مسئولان در حفظ نوابغ کشور باعث شد، اعجوبه شطرنج از ایران برود و زیر پرچم کشور فرانسه تاریخ سازی کند. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر