کد خبر: 133978
A

ساعت اجرای طرح ترافیک افزایش پیدا می‌کند؟

تغییر ساعت کاری ادارات تهران از هفته جاری اجرایی شد اما ساعت طرح ترافیک بدون تغییر ماند. امروز قرار است در مورد این موضوع در شورای ترافیک تهران تصمیم گیری شود و احتمال افزایش دو ساعته طرح ترافیک وجود دارد.

ساعت اجرای طرح ترافیک افزایش پیدا می‌کند؟

به گزارش دیده بان ایران؛ بنابر پیشنهاد وزارت نیرو در جلسه هیات دولت، تغییر ساعات اداری از تاریخ ۲۱ خرداد تا ۳ شهریور از ساعت ۷ صبح تا ۱۳:۳۰ در سراسر کشور تصویب شد اما علیرغم این مساله ساعت اجرای طرح ترافیک تغییری نکرد.

در حال حاضر طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۶:۳۰ تا ۱۷:۰۰ و در روزهای پنجشنبه تنها در محدوده کنترل آلودگی هوا از ساعت ۰۶:۳۰ تا ۱۳:۰۰ اجرا می شود.

کسانی که در محدوده طرح ترافیک ساکن هستند هم می‌توانند تا قبل ۹ صبح یک بار از این محدوده خارج شوند و بعد از ساعت چهار عصر امکان یک بار ورود رایگان را خواهند داشت. اما اگر ساکن محدوده طرح نیستید، امکان یک بار خروج رایگان لغو شده است.

ابعاد و مرزهای محدوده کنترل آلودگی هوا هم همان ابعاد و مرزهای محدوده زوج یا فرد سابق است.مرزهای این محدوده از شمال به بزرگراه همت (از تقاطع امام علی (ع) تا تقاطع شهید چمران)،از سمت جنوب به بزرگراه بعثت ( از تقاطع امام علی (ع) تا تقاطع شهید نواب)،از سمت شرق به بزرگراه امام علی(ع) از تقاطع شهید همت تا تقاطع بعثت) واز سمت غرب به بزرگراه شهید چمران ( از تقاطع شهید همت تا تقاطع بعثت) محدود می شود.

۲۰ روز تردد رایگان هم فقط جهت تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا است و چنانچه رانندگان قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را دارند باید حساب شهروندی خود را به میزان کافی شارژ و سپس تاریخ مورد نظر جهت تردد را رزرو کنند.

نرخ طرح ترافیک به عوامل مختلفی بستگی دارد و متغیر است؛ عواملی نظیر مدت بسته طرح ترافیک، وضعیت معاینه خودرو و حتی ساعت تردد. این‌ها می‌توانند قیمت طرح ترافیک را کاهش یا افزایش دهند.

در صورتی که رانندگان بخواهند طرح ترافیک یک روزه را بخرند باید ۹۸ هزار تومان علی الحساب به حساب شهرداری تهران واریز کنید. در این صورت، با در نظر گرفتن نوع معاینه فنی، وضعیت طرح ترافیک و ساعت تردد مبلغی به حساب فرد عودت داده می‌شود. اگر معاینه فنی عادی داشته باشند، بابت طرح ترافیک روزانه در نهایت تقریبا ۴۴ هزار تومان پرداخت می کنند.

حدود ۵ روز از اجرای مصوبه هیات دولت می‌گذرد، اما ساعت اجرای طرح ترافیک تغییری نداشته است. برخی از رانندگان که از قضا جزو کارمندان ادارات و دستگاه‌های مختلف‌اند در خواست تغییر و کاهش ساعت اجرای طرح را دارند که در زمان مناسب قبل از اجرای طرح و بعد از اجرای آن بتوانند بدون جریمه شدن تردد کنند. اما کارشناسان شهری و برخی از مدیران شهرداری در حوزه حمل و نقل معتقدند اگر ساعت اجرای طرح کاهش یابد به ترافیک تهران افزوده خواهد شد.

منبع: خبرانلاین

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر