کد خبر: 163698
A

وزش باد و رگبار باران در ۶ استان+اسامی

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آماده‌باش امدادگران جمعیت هلال‌احمر در شش استان کشور برای وزش باد شدید و احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی خبر داد.

 وزش باد و رگبار باران در ۶ استان+اسامی

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ بر اساس بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و تحلیل الگوهای همدیدی وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده، آسمان این استان صاف تا کمی ابری و در بعضی ساعات با افزایش ابر و وزش باد پیش‌بینی شده است. همچنین با توجه به وقوع ناپایداری‌های محلی در ساعات بعد از ظهر و شب در ارتفاعات به ویژه ارتفاعات بالا دست شمال شرق استان گاهی رگبار پراکنده و وزش باد شدید و در نیمه جنوبی گاهی وزش باد شدید دور از انتظار نیست.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران در مناطق مستعد این استان نیز خیزش موقت گرد و خاک مورد انتظار است. در بازه زمانی شنبه شب تا پایان روز یکشنبه با توجه به تشدید ناپایداری‌ها گاهی وزش باد خیلی شدید پیش‌بینی شده است که این وضعیت در نیمه جنوبی استان تهران با گرد و خاک و همچنین انتقال گرد و غبار از استان های مجاور و کاهش کیفیت هوا خواهد بود.

اداره کل هواشناسی استان تهران همچنین اعلام کرده که طی روزهای یکشنبه تا دوشنبه کاهش محسوس دما در نقاط مختلف این استان مورد انتظار است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران در شبانه‌روز گذشته، شهرستان ورامین با بیشینه دمای ۴۱ درجه سانتیگراد گرم‌ترین ایستگاه استان تهران بوده است.

آسمان تهران در روز جمعه، ۱۷ شهریورماه نیز صاف و گاهی همراه با وزش باد با حداقل دمای ۲۶ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی شده است. در روز شنبه، ۱۸ شهریورماه نیز آسمان این استان صاف و در بعد از ظهر همراه با افزایش باد و گاهی وزش باد شدید و گرد و خاک با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی شده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آماده‌باش امدادگران جمعیت هلال‌احمر در شش استان کشور برای وزش باد شدید و احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی خبر داد.

مرتضی مرادی‌پور، با اشاره به هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی و پیش‌بینی وقوع رگبار باران، رعد و برق، تگرگ، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با خیزش گرد و خاک از امروز تا روز یکشنبه، در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی گفت: برابر اعلام سازمان هواشناسی منطقه اثر سامانه یاد شده برای امروز پنجشنبه ۱۶ شهریور گیلان و غرب مازندران و برای جمعه ۱۷ شهریور گیلان، مازندران، غرب گلستان، شرق و شمال اردبیل و شمال شرق استان آذربایجان شرقی است. برای روز شنبه ۱۸ شهریورماه نیز این سامانه مناطقی در شمال شرق آذربایجان شرقی و شمال اردبیل را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و در روز یکشنبه ۱۹ شهریورماه نیز در  شمال استان آذربایجان غربی، نیمه شمالی استان آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و ارتفاعات گلستان فعالیت خواهد داشت.

وی ادامه داد:‌در همین راستا نیز سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر امدادگران این سازمان در شش استان مذکور را به حالت آماده‌باش درآورده و تجهیزات لازم را نیز در اختیار آنان قرار داده است. اما از طرف دیگر لازم است که مردم نیز رعایت یکسری نکات را در دستورکار خود قرار دهند. از جمله اینکه در هنگام بارش شدید باران از صعود به ارتفاعات یا استقرار در حاشیه رودها و مسیل‌ها پرهیز کنند و از جوی‌ها، کانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و... که به ظاهر آرام‌اند دور شوند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: همچنین مردم باید در هنگام وزش باد شدید نیز از قرارگرفتن در مجاورت درختان کنهسال و فرسوده، سازه‌های ناپایدار، ساختمان‌های نیمه‌کاره و لبه ارتفاعات مانند لبه پشت‌بام‌ها پرهیز کنند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر