کد خبر: 176439
A

رئیس قرارگاه نفس: سن ازدواج در دختران به حدود ۲۵ سال و مردان ۲۹.۵ سال رسید

رئیس قرارگاه نفس در کشور گفت: بیش از ۸۰ درصد مردم دو فرزند، تک فرزند، بدون فرزند و یا مجرد هستند، سن ازدواج در دختران به حدود ۲۵ سال و مردان ۲۹.۵ سال رسیده است.

رئیس قرارگاه نفس: سن ازدواج در دختران به حدود ۲۵ سال و مردان ۲۹.۵ سال رسید

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ رئیس قرارگاه نفس در کشور گفت: بیش از ۸۰ درصد مردم دو فرزند، تک فرزند، بدون فرزند و یا مجرد هستند، سن ازدواج در دختران به حدود ۲۵ سال و مردان ۲۹.۵ سال رسیده است.

محسن ذاکریان عصر امروز در شورای اداری استان مرکزی اظهار داشت: سقط جنین یکی از چالش‌های پیش‌روی کشور است، در یک سال بین 250 هزار تا 500 هزار مورد سقط جنین انجام می‌شود که بر اساس مطالعات شورای عالی انقلاب فرهنگی، 90 تا 93 درصد سقط‌ها از سوی زوجینی است که ازدواج رسمی، دائمی، قانونی و شرعی دارند و روزانه در کشور حدود یک هزار سقط انجام می‌شود که حفظ بارداری برای مادر خطری ندارد. 

وی افزود: از اواخر دهه 60 با سقوط نرخ باروری در کشور روبه‌رو هستیم و پایین‌ترین نرخ باروری را در بین کشورهای اسلامی کسب کرده‌ایم و نرخ رشد جمعیت از 3.9 درصد در سال 1365 به کمتر از یک درصد در سال 1398 رسیده و موالید از سال 94 تا 99 از یک میلیون 600 هزار نفر به حدود یک میلیون رسیده است و عملا به سمت سالمندی در حال حرکت هستیم این در حالیست که جمعیت ایران در سال 2100 به 32 میلیون نفر می‌رسد. 

رئیس قرارگاه نفس در کشور تصریح کرد: میانه سنی کشور در 70 سال اخیر دو برابر شده است، بیش از 80 درصد مردم دو فرزند، تک فرزند، بدون فرزند و یا مجرد هستند، سن ازدواج در دختران به حدود 25 سال و مردان 29.5 سال رسیده است، آمار ناباروری بسیار بالاست و با میانگین جهانی فاصله محسوسی دارد. موسسه نفس پس از نجات یک هزار کودک از سقط، بررسی کرد که موضوع سقط باید فرامرزی دنبال شود و باید در قبال حتی یک مورد سقط در هر جای جهان واکنش نشان داد و می‌توان همه اقشار را با خود همراه کرد. 

 

ذاکریان عنوان کرد: مسئله سقط یک مسئله شبکه‌ای است، مسائل اقتصادی، فرهنگی، قانونی، روحی و روانی، اجتماعی و اعتقادی در واقع شبکه‌ای از مسائل منتهی به سقط جنین است. امروز مخاطب از سقط، اعتقاد و استنباطی به مانند برداشتن یک لیوان آب دارد. از فاصله تصمیم تا سقط جنین، چند ساعت است و افراد به راحتی به امکان سقط و ابزارهای سقط دسترسی دارند. 

 

وی ادامه داد: در دنیا بیش از یک میلیارد زوج نابارور وجود دارد و در مقابل زوجینی هستند که به راحتی دست به سقط می زنند، هر بار که مسائل نظام به مردم واگذار شد به نتیجه مثبت رسیدیم بنابراین باید مسئله سقط را به خود مردم بسپاریم و مسلما با اقناع نسبت به رزاقیت خداوند، تسریع وام ازدواج، بسته‌های معیشتی، کمک به اشتغالزایی، کاهش هزینه‌های درمانی و زایمان، تسهیلات و غیره می‌توانیم از سقط جلوگیری کرد. 

 

رئیس قرارگاه نفس در کشور با اشاره به آغاز فعالیت مرکز نفس از اردیبهشت ماه 1400 گفت: مرکز نفس در دو سال اخیر در 160 شهرستان و 31 استان فعال شده است و تا امروز بیش از 2700 مورد موفقیت در انصراف از سقط ثبت شده است، به منظور جلوگیری از سقط باید فعالیت‌های فرهنگ سازی و آموزشی شناسایی اقشار مختلف از جمله پزشک، ماما، داروساز و غیره و حمایت همه جانبه با هدف تامین خانواده برای انصراف از سقط و نجات فرزند دنبال شود و باید منع از سقط به عنوان یکی از برترین نهی از منکر در دستور کار قرار گیرد.

 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر