کد خبر: 182724
A

نصب دوربین مدار بسته در محوطه کتیبه‌های گنجنامه همدان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان گفت: به منظور جلوگیری از تخریب و آسیب به کتیبه‌های باستانی گنجنامه همدان در محوطه پیرامونی این کتیبه‌ها دوربین‌های مدار بسته نصب شد.

نصب دوربین مدار بسته در محوطه کتیبه‌های گنجنامه همدان

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ محسن معصوم علیزاده، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان امروز ۲۷ اسفندماه در جمع خبرنگاران گفت: در راستای تامین امنیت و همچنین برای جلوگیری از تخریب و آسیب احتمالی این اثر ، پیگیری‌های لازم در خصوص تخصیص اعتبار برای خرید و نصب دوربین مداربسته انجام و صبح امروز دو دوربین ثابت و یک دوربین ۳۶۰ درجه در این محوطه نصب شد.

وی اظهار کرد: پس از پیگیری‌های لازم و با انعقاد قرارداد با پیمانکار مربوطه نسبت به نصب دوربین‌ها درمحوطه پیرامونی این اثر تاریخی اقدام شد.

معصوم علیزاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر این مجموعه تاریخی و اطراف آن به‌ صورت شبانه‌ روزی توسط همکاران یگان حفاظت مستقر در محل تحت کنترل است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان یادآور شد: این کتیبه‌ها در تاریخ ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ به شماره ۹۲ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد، کتیبه‌های هخامنشی گنجنامه همدان از طریق پرتاب نارنجک دست ساز مورد تعرض قرار گرفته است.

انتشار تصویری از پرتاب بمب دست ساز به کتیبه‌های تاریخی گنج نامه در فضای مجازی، موجی از واکنش‌ها و نگرانی مخاطبان را در رابطه با وضعیت حفاظت از این اثر تاریخی ارزشمند بدنبال داشت.

کتیبه‌های گنجنامه یادگاری از میراث هخامنشیان در دل کوه‌های الوند جلوه خاصی به این منطقه بخشیده و در این روزهای بهاری گردشگران زیادی را به سوی خود کشانده است.

کتیبه‌های گنجنامه یکی از معروف‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین آثار تاریخی دیار هگمتانه است، این ۲ کتیبه نوشتارهایی از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است که بر دل صخره‌های الوند در فاصله پنج کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره سبز و خرم حکاکی شده ‌است.

به اذعان کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، کتیبه های گنجنامه در اواسط قرن نوزدهم میلادی توسط اوژن فلاندن نقاش و جهانگرد فرانسوی و پاسکال کست مورد بررسی و گرته‌برداری قرار گرفت.

سپس سرهنری راولینسن انگلیسی توانست با استفاده از این سنگ نوشته ها، اقدام به رمز گشایی خط میخی پارسی باستان کند که کلیدی برای مطالعه خطوط میخی ایلامی و بابلی شد.

سنگ نوشته‌های باستانی گنجنامه در مسیر یکی از شعبات اصلی راه شاهی قرار داشته که در عهد هخامنشیان، هگمتانه پایتخت تابستانی شاهان هخامنشی را به غرب و جنوب کشور مرتبط می ساخت و از راه‌های پر رفت‌وآمد و امن دوران باستان محسوب می‌شده است.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر