کد خبر: 149133
A

هر متر خانه در تهران در یک سال و نیم ۱۸ میلیون تومان گران شد

در حالی که دولت سیزدهم وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال را داده است، میزان افزایش نرخ مسکن در دوره یک سال و نیم فعالیت این دولت، امکان خرید واحد مسکونی را برای خانوارهای ایرانی بیش از پیش دشوار کرد.

هر متر خانه در تهران در یک سال و نیم ۱۸ میلیون تومان گران شد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ آخرین بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد قیمت مسکن در تهران دوره زمانی مرداد ماه سال ۱۳۹۲ تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۳، یعنی یک سال و نیم اول فعالیت دولت روحانی در محدوده ۱۵ درصد گران شده است.

میزان افزایش نرخ مسکن بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی از این میزان نیز کمتر است.

برآوردها نشان می‌دهد متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران در مرداد ماه سال ۱۳۹۲، یعنی زمان آغاز فعالیت دولت یازدهم سه میلیون و ۸۹۹ هزار تومان بوده است. این رقم در آذرماه سال ۱۳۹۲ با کاهشی اندک به سه میلیون و ۷۳۸ هزار تومان رسید و در آذرکاه سال ۱۳۹۳، یعنی یک سال و نیم پس از فعالیت دولت روحانی متوسط قیمت مسکن در تهران بر مبنای مبایعه نامه‌ها و خریدهای ثبت شده به چهار میلیون و ۱۹۷ هزار تومان رسید که نشان از رشد ۱۲ درصدی بهای مسکن دارد.

این در حالی است که طبق گزارش اعلامی از سوی بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن در تهران در مرداد ماه سال ۱۴۰۰، یعنی آغاز دوره فعالیت دولت سیزدهم برابر با ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بوده است اما متوسط بهای مسکن در اذرماه سال ۱۴۰۰ به ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان و در اذرماه سال ۱۴۰۱ به ۴۸ میلیون و ۷۳۷ هزار تومان رسید.

میزان رشد قیمت در همین دوره زمانی بیش از پنجاه درصد بوده است.

اینفوگرافیک زیر نشان دهنده یمزان افزایش نرخ مسکن در یک ساله منتهی به اذرماه سال اول فعالیت دولت های یازدهم و سیزدهم است.

هر متر مسکن در تهران چقدر گران شد؟

بر مبنای آمارهای در دسترس بهای هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در دوره زمانی مرداد ماه سال ۱۴۰۰ تا شهریور ماه سال ۱۴۰۱، برابر با ۴۵۹ هزار تومان براورد شده است. این در حالی است که میزان افزایش قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به طور متوسط در فاصله زمانی مرداد ماه سال ۱۴۰۰ تا آذرماه سال ۱۴۰۱ برابر با ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان براورد می‌شود.

این رقم در قیاس با حداقل دستمزد و قدرت خرید در ایران بسیار بالاست و مسکن حالا به کالایی غیر قابل دسترس برای خانوارهای ایرانی بدل شده است.البته گزارش مرکز آمار ایران از تحولات مسکن شهر تهران در دی‌ماه 1401 نشان می‌دهد متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به 54 میلیون و 926 هزار تومان رسیده است. این گزارش وضعیت بازار مسکن تهران را نشان می‌دهد.

منبع: خبرآنلاین 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر