کد خبر: 171723
A

بدعت رئیسی در ارائه بودجه به مجلس؛ چرا لایحه بودجه ۱۴۰۳ منتشر نمی‌شود؟

قرار بود اول آبان ماه بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلس تقدیم شود، اما اول آذر این اتفاق افتاد؛ یعنی یک تاخیر یک ماهه و هنوز هم زمان انتشار آن نامعلوم است.

بدعت رئیسی در ارائه بودجه به مجلس؛ چرا لایحه بودجه ۱۴۰۳ منتشر نمی‌شود؟

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ قرار بود اول آبان ماه بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلس تقدیم شود، اما اول آذر این اتفاق افتاد؛ یعنی یک تاخیر یک ماهه و هنوز هم زمان انتشار آن نامعلوم است.

در حالی که سال گذشته لایحه بودجه ۱۴۰۲ بدون انجام تشریفات و در قالب نامه‌ای به دست مجلس رسید و در ضمن خبری از جداول نبود، حالا به نظر می‌رسد بدعت دولت رئیسی در ارائه بودجه به مجلس ادامه دارد. نکته اول اینکه، بر اساس قانون جدید و آئین‌نامه داخلی مقرر بود که اول آبان ماه بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلس تقدیم شود، اما اول آذر این اتفاق افتاد؛ یعنی یک تاخیر یک ماهه.

 نکته دوم هم این است که در حالی صحبت از دومرحله‌ای شدن بودجه می‌شود که بخش اول لایحه ناقص ارائه شد. هدف از این کار ترسیم یک فضای اجتماعی و اقتصادی از سال آینده بود، اما مباحثی این چنینی و وضعیت شاخص‌های اقتصادی مثل تورم یا رشد اقتصادی به بخش اول لایحه ۱۴۰۳ پیوست نشد.

حالا در پانزدهم آذرماه هنوز تکلیف لایحه بودجه مشخص نیست و این در حالیست که برنامه هفتم هنوز در حال چکش‌کاری به دست بهارستان‌نشینان است.

لایحه بودجه ۱۴۰۳ چه زمانی منتشر می‌شود؟

سال گذشته بود که لایحه بودجه ۱۴۰۲ بدون تشریفات و جداول آماری به دست مجلسی‌ها رسید. آئین‌نامه داخلی مجلس مشخص کرده که لایحه باید حداکثر تا پانزدهم آذرماه تقدیم مجلس شود. اما لایحه با تاخیر و در روز دوشنبه پنجم دی ماه طی نامه‌ای به مجلس ارسال شد.

با اینحال مجلس یک شرط داشت؛ ابتدا باید تکلیف برنامه هفتم توسعه مشخص شود تا بعد از آن مجلس لایحه را اعلام وصول و وارد بررسی شود. ناگفته نماند که حتی روال انجام کار به مانند سابق نبود و لایحه در صحن مجلس تقدیم نمایندگان نشد. در حالی که نمایندگان می‌گفتند امیدوارند برنامه هفتم زودتر به دستشان برسد، برنامه ششم توسعه امسال هم تمدید شد و هنوز بهارستان‌نشینان در حال چکش‌کاری برنامه هفتم توسعه هستند.

حالا باید منتظر ماند و دید قرار است لایحه بودجه ۱۴۰۳ چه زمانی منتشر شود و آیا باز هم باید شاهد بدعت جدیدی باشیم یا نه؟

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر