کد خبر: 184134
A

نرخ تورم در آلمان به کمترین حد خود در سه سال اخیر رسید

تورم در آلمان همچنان رو به کاهش است. طبق تحلیل اقتصاددانان، قیمت برای مصرف‌کنندگان تنها ۲.۲درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش داشته است. این رقم، کمترین میزان از ژوئن ۲۰۲۱ بدین سو را نشان می‌دهد.

نرخ تورم در آلمان به کمترین حد خود در سه سال اخیر رسید

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ تورم در آلمان همچنان رو به کاهش است. طبق تحلیل اقتصاددانان، قیمت برای مصرف‌کنندگان تنها ۲.۲درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش داشته است. این رقم، کمترین میزان از ژوئن ۲۰۲۱ بدین سو را نشان می‌دهد.

در ماه فوریه سال جاری، نرخ تورم به سطح ۲.۵درصد کاهش یافته بود که عمدتاً به دلیل ارزان‌تر شدن انرژی و تقریباً افزایش قیمت مواد غذایی بود. اداره آمار فدرال آلمان می‌خواهد اولین ارزیابی رسمی خود را در بعدازظهر فردا سه‌شنبه دوم آوریل (۱۴ فروردین) منتشر کند.

نرخ تورم می‌تواند به روند کاهشی خود ادامه دهد

به گفته سباستین بکر، اقتصاددان در دویچه بانک، نرخ تورم در بهار حتی می‌تواند به زیر دو درصد نیز کاهش یابد. بکر می‌گوید: «این روندی خوشایند است و مهم‌تر از همه، می‌تواند زندگی مصرف‌کنندگان را بهبود ببخشد.»

با این حال، این کارشناس جانب احتیاط و هشیاری را از دست نمی‌دهد و هشدار می‌دهد: «مرحله پایانی روند کاهش تورم که در پیش رو است، می‌تواند پر از نوسان باشد.»

برای مثال در ماه آوریل، نرخ مالیات بر ارزش افزوده گاز و گرمایش شهری از ۷درصد موقت به ۱۹درصد افزایش می‌یابد که به احتمال می‌تواند این محصولات انرژی را گران‌تر کند.

اقتصاددانان همچنین انتظار دارند که افزایش قابل توجه دستمزدها می‌تواند در آینده بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات را به سوی افزایش چشمگیر قیمت‌های خود سوق دهد.

منبع: دویچه وله

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر