کد خبر: 143980
A

نیروهای مرزبانی در نقاط صفر مرزی ایران و ترکیه مستقر شد

نماینده ایران پس از رایزنی‌های متعدد جمهوری اسلامی ایران با مقامات دولت عراق و اقلیم شمال این کشور، برای ایران گزینه‌ای جز استفاده از حق ذاتی در جهت دفاع از خود در چارچوب حقوق بین‌الملل با هدف حفاظت از امنیت ملی خود باقی نمانده و براین اساس اخیرا عملیات‌هایی را علیه گروهک‌های تروریستی مستقر در منطقه اقلیم شمال عراق انجام داده است.

نیروهای مرزبانی در نقاط صفر مرزی ایران و ترکیه مستقر شد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ شورای امنیت ملی عراق شامگاه چهارشنبه به ریاست «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر و با حضور اعضای شورا و رئیس ستاد پیشمرگه در مورد بررسی رویدادهای مرزی در مجاورت ترکیه و ایران، تشکیل شد.

طبق بیانیه دفتر نخست‌وزیر عراق، در این نشست، تصویب شد که بغداد ضمن تلاش برای توقف حملات، تلاش‌های دیپلماتیک خود را به کار گیرد. همچنین چهار مصوبه دیگر نیز نتیجه این نشست بود که در ذیل به آن اشاره می‌شود.

۱- تدوین طرح بازاستقرار نیروهای مرزی عراق برای حفظ خط صفر در امتداد مرزهای ایران و ترکیه

۲- تأمین کلیه ملزومات پشتیبانی لجستیکی فرماندهی نیروهای مرزی، تقویت توان انسانی و اعتبارات لازم و تأمین تجهیزات و غیره جهت انجام وظائیف محوله

۳- برگزاری مانور با استفاده از نیروهای انسانی وزارت کشور برای تقویت پاسگاههای مرزی

۴- هماهنگی با دولت اقلیم کردستان و وزارت پیشمرگه برای انجام موفق بندهای یک و دو با هدف انسجام ملی جهت دفاع و پشتیبانی از مرزهای عراق

این نشست پس از آن صورت می‌گیرد که ترکیه در انتقام از انفجار تروریستی استانبول، مواضع تروریست‌های پ.ک.ک در شمال عراق را هدف قرار داد و جمهوری اسلامی ایران نیز پس از بارها هشدار به دولت عراق و اربیل برای کنترل تروریست‌های تجزیه‌طلب در خاک اقلیم کردستان، مواضع آن‌ها را در هم کوبید.

در این راستا نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای، مواضع کشورمان در مورد انجام عملیات نظامی علیه مقرهای تروریست‌ها در شمال عراق را برای اعضای شورای امنیت این سازمان تشریح کرد.

نمایندگی کشورمان در این موضع‌گیری تصریح کرد: پس از رایزنی‌های متعدد جمهوری اسلامی ایران با مقامات دولت عراق و اقلیم شمال این کشور، برای ایران گزینه‌ای جز استفاده از حق ذاتی در جهت دفاع از خود در چارچوب حقوق بین‌الملل با هدف حفاظت از امنیت ملی خود باقی نمانده و براین اساس اخیرا عملیات‌هایی  را علیه گروهک‌های تروریستی مستقر در منطقه اقلیم شمال عراق انجام داده است.

منبع: فارس

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر