کد خبر: 163813
A

صادرکننده دستور قتل را می‌شناسم!/ ادعای «زلنسکی» درباره علت مرگ «پریگوژین»

رئیس جمهور اوکراین در نخستین اظهارنظر درباره مرگ فرمانده ارتش خصوصی «واگنر» وابسته به مسکو در سانحه هوایی، مدعی شد که رئیس جمهور روسیه دستور کشتن او را صادر کرده است

صادرکننده دستور قتل را می‌شناسم!/ ادعای «زلنسکی» درباره علت مرگ «پریگوژین»

به گزارش سایت دیده بان ایران به نقل از نیویورک‌پست، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مدعی شد که ولادیمیر پوتین، همتای روسیه‌ای وی، یوگنی پریگوژین، فرمانده شورشی گروه واگنر را کشته است و سعی می‌کند با سلاح هسته‌ای غرب را بترساند!

زلنسکی در کنفرانسی خبری در کی‌یف  خاطرنشان کرد: این واقعیت که او (پوتین) پریگوژین را کشته، دست‌کم این اطلاعاتی است که ما داریم نه اطلاعات دیگران؛ نشان‌دهنده ضعیف بودن اوست و علاوه بر این، منطق او را به تصویر می‌کشد!

این سانحه دقیقا دو ماه پس از شورش واگنر به فرماندهی پریگوژین علیه مسکو رخ داد. در جریان این شورش نافرجام و کوتاه‌مدت که در بحبوحه جنگ روسیه با اوکراین اتفاق افتاد، واگنر اواخر ژوئن شهر روستوف در جنوب روسیه را برای مدتی کوتاه اشغال و سپس به سمت مسکو حرکت کرد. با این حال، شورش واگنر با میانجی‌گری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس خاتمه یافت و نیروهای واگنر و پریگوژین به مینسک منتقل شدند.

کمیته تحقیقات روسیه روند رسیدگی و تحقیق درباره این سانحه را آغاز کرده و «عامدانه بودن سقوط هواپیمای پریگوژین» را نیز از فهرست گزینه‌های احتمالی خارج «نکرده» است.

زلنسکی در جریان نشست مطبوعاتی اجلاس سالانه «راهبرد اروپایی یالتا» مدعی شد که «پوتین هم به عنوان یک انسان و هم در قامت یک سیاستمدار سرخورده شده است!»

وی همچنین خاطرنشان ساخت که پوتین زمستان امسال «با استفاده از زرادخانه هسته‌ای روسیه، سعی خواهد کرد که به غرب ترس تزریق کند و همچنان به رنج و عذاب دادن اوکراینی‌ها ادامه خواهد داد.»

رئیس جمهور اوکراین در ادامه، گفت که «پوتین به غرب به ویژه آمریکا فشار وارد خواهد کرد زیرا آنها نیز در برهه‌ای شکننده خواهند بود چون با فصل انتخابات(ریاست جمهوری آمریکا) همزمان خواهد بود.»

وی  تصریح کرد: پوتین سعی می‌کند غرب را بترساند اما بین ترساندن و اقدام کردن فاصله‌ای وجود دارد و فکر می‌کنم وحشت نکردن اهمیت دارد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر