کد خبر: 184343
A

آمریکا تلویحا عضویت فلسطین در سازمان ملل را رد کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که تشکیل کشور فلسطین تنها ازطریق مذاکرات مستقیم امکان‌پذیر است نه در چارچوب سازمان ملل.

آمریکا تلویحا عضویت فلسطین در سازمان ملل را رد کرد
به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که «تشکیل کشور فلسطین تنها ازطریق مذاکرات مستقیم امکان‌پذیر است نه در چارچوب سازمان ملل».
 
متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خطاب به اصحاب رسانه گفت موضوع تشکیل کشور فلسطین باید با «مذاکرات مستقیم» تعیین شود نه ازطریق سازمان ملل. 
 
بر اساس گزارش الجزیره، «میلر مستقیما به اینکه آیا آمریکا از وتوی خود در جریان رای‌گیری پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل در مورد موضوع تشکیل کشور فلسطین استفاده خواهد کرد یا خیر اشاره‌ای نکرد».
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به‌صورت فعال و کارآمد در ایجاد ضمانت‌های امنیتی برای اسرائیل به‌عنوان بخش اساسی تشکیل کشور فلسطین مشارکت داشته است.
 
پیشتر ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل گفت که «تشکیلات خودگردان فلسطین از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد که در ماه جاری میلادی درباره عضویت کامل فلسطین در این سازمان بین‌المللی رای‌گیری کند».
 
ریاض منصور افزود: هدف این است که شورای امنیت در نشست وزیران که قرار است ۱۸ آوریل (۲ اردیبهشت) درباره خاورمیانه برگزار شود، در این باره تصمیم بگیرد.
 
وی اظهار داشت که «درخواست فلسطینی‌ها از سال ۲۰۱۱ برای عضویت کامل در سازمان ملل همچنان در دست بررسی است و شورای امنیت تصمیم رسمی در این باره نگرفته است».
 
نماینده فلسطین ادامه داد: هدف این است که این درخواست در ماه جاری در شورای امنیت به رای گذاشته شود.
 
درخواست عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل باید توسط شورای امنیت تایید شود، اما آمریکا به عنوان حامی اسرائیل می‌تواند آن را وتو کند. این درخواست در صورت تایید شورای امنیت باید مورد تایید دو سوم از ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل نیز قرار بگیرد.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر