کد خبر: 149189
A
روزنامه گردی دیدبان تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۵۷؛

هیات نظامی انگلیس به تهران می آید/ شکاریهای ایران به عربستان برده شد

روزنامه آیندگان در نوبت چاپ دوم خود در ۴۴ سال قبل امروز شنبه ۲۱ بهمن سال ۱۳۵۷ از قول مهندس بازرگان نخست وزیر دولت موقت انقلاب نوشته است؛ پس از تشکیل مجلس موسسان و رفراندوم تدوین قانون اساسی جدید، با انتخاب رئیس جمهور، استعفا میدهم. و اینکه دولت موقت پس از تصویب شورای انقلاب و تایید امام معرفی خواهد شد و اینکه اگر دولت، قانون اساسی قدیم را بدون سلطنت می پذیرفت اختلافی نداشتیم. این روزنامه عکس دیدار همافران نیروی هوایی با امام امت را هم در صفحه اول منتشر کرده است‌.

هیات نظامی انگلیس به تهران می آید/ شکاریهای ایران به عربستان برده شد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ روزنامه آیندگان در نوبت چاپ دوم خود در ۴۴ سال قبل امروز شنبه ۲۱ بهمن سال ۱۳۵۷ از قول مهندس بازرگان نخست وزیر دولت موقت انقلاب نوشته است؛ پس از تشکیل مجلس موسسان و رفراندوم تدوین قانون اساسی جدید، با انتخاب رئیس جمهور، استعفا میدهم. و اینکه دولت موقت پس از تصویب شورای انقلاب و تایید امام معرفی خواهد شد و اینکه اگر دولت، قانون اساسی قدیم را بدون سلطنت می پذیرفت اختلافی نداشتیم. این روزنامه عکس دیدار همافران نیروی هوایی با امام امت را هم در صفحه اول منتشر کرده است‌.

3

از سوی دیگر شاپور بختیار گفته است با بازرگان به عنوان رئیس دولت اسلامی مذاکره نمی کند و اینکه اگر اعضای دولت موقت بخواهند وارد وزارتخانه ها شوند بازداشت می شوند. روزنامه را ورق زده به صفحه دوم می رویم و به دو خبر مهم بر می خوریم اول اعزام هیاتی نظامی از انگلیس به ایران برای مذاکرات درباره خریدهای نظامی و دوم بردن هواپیماهای نظامی ایران به عربستان به عنوان یک مکان امن! متن کامل هر دو خبر به شرح زیر می باشد.

2

۱- هیات نظامی انگلیس به تهران می آید

لندن - خبرگزاری فرانسه؛ در وزارت دفاع انگلستان اطلاع حاصل شد دو مقام‌ بلندپایه انگلیسی به زودی به تهران خواهند رفت تا درباره تجدید نظر خیلی شدید در قراردادهای مربوط به تحویل سلاح های انگلیسی به تهران گفتگو کنند. این دو مقام بلندپایه، رئیس سازمان فروش اسلحه وزارت دفاع و متخصص تحویل های اسلحه به خارج هستند. گفتگوها به درخواست مقام های ایرانی انجام خواهد گرفت که ده روز پیش به لندن اطلاع داده بودند به دلایل مالی، برخی قراردادها و طرح های نظامی بایستی لغو، دگرگون یا برای مدتهای نامعلومی به تاخیر افتند. در وزارت خارجه انگلستان اطمینان می دهند که مبلغ سفارش هایی که با خطر لغو شدن روبرو هستند از یک میلیارد لیره تجاوز نمی کند اما کارشناسان نظامی معتقدند که این ممکن است به دو میلیارد لیره هم برسد. قراردادهای مورد هدف از جمله به تحویل ۱۲۲۵ تانک چیفتن شیر ایران که ارزش ۱۲۵ تانک دیگر قبلا پرداخت شده است و آماده تحویل هستند. یک سیستم موشکهای راپیر، چهار کشتی لجیستیکی، شرکت در احداث یک مجتمع نظامی - صنعتی در اصفهان به منظور تولید خودروهای زرهی و احداث یک مرکز تعمیر و نگاهداری تانکهای تهاجمی در درود مربوط می شود. 

1

۲- شکاریهای ایران به عربستان برده شد

تهران- خبرگزاری فرانسه: به نوشته مطبوعات، شکاریهای فوق پیشرفته اف - ۱۴ نیروی هوایی ایران به دهران در عربستان انتقال یافت. این هواپیماها که در پایگاههای هوایی خراسان در شمال شرق (نزدیک مرز شوروی) مستقر بودند به این ترتیب در محل های امنی قرار داده شده اند. زیرا این هواپیماها دارای تجهیزاتی هستند که هنوز محرمانه اند. ایران حدود ۸۰ شکاری از این نوع دارد. این هواپیماها گویا ده روز پیش هنگامی که فضای هوایی ایران زیر کنترل ارتش بود و تمام فرودگاههای ایران بسته بودند به عربستان سعودی منتقل شده اند.

تهیه و تنظیم: مصطفی رحیمی مشکله

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر