کد خبر: 175031
A

آمریکا برای اولین‌بار پس از بیش از نیم‌قرن، یک فضاپیما روانه ماه کرد

پس از گذشت حدود 50 سال از آخرین پرتاب مأموریت‌های آپولو به ماه، ایالات متحده آمریکا امروز از طریق شرکت خصوصی United Launch Alliance پرتابی را انجام داده است که قرار است کاوشگر شرکت Astrobotic را به قمر زمین برساند.

آمریکا برای اولین‌بار پس از بیش از نیم‌قرن، یک فضاپیما روانه ماه کرد

به‌گزارش سایت دیده بان ایران؛ واشنگتن پست، ساعت 02:18 بامداد به وقت محلی برابر با 10:48 صبح به وقت ایران، راکت Vulcan Centaur متعلق به شرکت United Launch Alliance از کیپ کاناورال ایالات متحده پرتاب شد تا مأموریت Peregrine 1 را برای ارسال کاوشگر Astrobotic به ماه انجام دهد. این اولین پرتاب راکت «وولکان» محسوب می‌شود.

پرتاب حاضر نخستین گام در مسیر پرمخاطره و پیچیده سفر به ماه است، اما اگر همه‌چیز درست پیش برود، فرودگر Peregrine 1 در 23 فوریه (4 اسفند) به قمر زمین می‌رسد. البته شرکت Intuitive Machines هم قرار است در اواسط فوریه پرتابی داشته باشد که فرود در ماه در تاریخ 22 فوریه را دنبال می‌کند. بنابراین اگر آن مأموریت با موفقیت انجام شود، زودتر از Astrobotic به ماه می‌رسد.

یکی از نکات مهم پرتاب امروز استفاده از راکت وولکان شرکت ULA بود که از سال‌ها پیش در دست توسعه قرار داشت. این شرکت با همکاری مشترک لاکهید مارتین و بوئینگ بنیان گذاشته شده است. ULA برای سال جاری میلادی 6 پرتاب با راکت وولکان را برنامه‌ریزی کرده و این مقدار در سال آینده میلادی به 28 پرتاب خواهد رسید. بااین‌حال، ULA با هدف‌گذاری 144 پرتاب اسپیس ایکس فاصله زیادی دارد.

کاوشگر «پرگرین» دارای 20 ابزار علمی شامل 5 ابزار از ناساست که پیرامون رفتار آب در سطح ماه مطالعه خواهد کرد. این کاوشگر همچنین چندین نمونه DNA از شرکت Celestis است که به‌عنوان نماد انسان‌های بی‌باکی که در تمام طول زندگی خود به‌دنبال حرکت به‌سمت ستارگان بودند، روی ماه قرار خواهد گرفت.

فضاپیمای پرگرین مسیر نسبتاً مستقیمی را به طرف ماه طی می‌کند اما تا 23 فوریه روی آن فرود نخواهد آمد و باید منتظر بمانیم تا ببینیم این فرود موفقیت‌آمیز خواهد بود یا خیر.

منبع: دیجیاتو

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر