کد خبر: 132213
A

اگر بدانید که کتاب خواندن چه مزایایی برای شما دارد، دیگر دست از مطالعه برنمی‌دارید.

دیده بان ایران- همیشه وقتی صحبت از کتاب خواندن به میان می‌آید، همه به یادگیری و افزایش علم و آگاهی فکر می‌کنند. شاید کمتر کسی باشد که با دیگر مزایای آن آشنا بوده و بداند که کتاب خواندن به افزایش اعتماد به نفس، کاهش استرس، بهبود حافظه و ... نیز کمک می‌کند. در این صورت، اگر شما هم با مزایای کتاب خواندن و فواید آن برای انسان آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به ۱۰ مزیت خواندن کتاب اشاره خواهیم کرد.

11

مزایای خواندن کتاب

اگر بدانید که کتاب خواندن چه مزایایی برای شما دارد، دیگر دست از مطالعه برنمی‌دارید. به همین منظور، در ادامه به مزایای کتاب خواندن و فواید آن برای زندگی اشاره می‌کنیم:

۱. با مطالعه کتاب، علم و دانش تان را افزایش دهید

اولین فایده مطالعه کتاب که برای همه آشنا است، افزایش علم و آگاهی است. هر کتابی منبعی از دانسته‌ها، علوم و مهارت‌ها است که خواندنش سطح آگاهی ما را بالا می‌برد. کتاب‌های تاریخی برای اطلاع از سرنوشت گذشتگان، کتاب‌های مهارتی برای آموزش یک مهارت خاص و ... مفید هستند. بنابراین، اگر می‌خواهید سطح دانسته‌هایتان را بالا برده و حرفی برای گفتن داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که انواع کتاب‌ها را مطالعه کنید. وطن بوک یک مرجع اینترنتی برای خرید انواع کتاب کمک درسی است و اگر می‌خواید که همراه با افزایش علم به پیشرفت درسی‌تان کمک کنید، پیشنهاد می‌کنیم به این سایت سر بزنید.

۲. با خواندن کتاب، به کاهش استرس و اضطراب تان کمک کنید

از مهم‌ترین مزایای خواندن کتاب می‌توان به کاهش استرس و اضطراب اشاره کرد. تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده و در نتیجه آن اعلام شده است که کتابخوانی اثری برابر با یوگا و مدیتیشن برای آرام‌سازی بدن دارد.

۳. اعتماد به نفس خود را با کتاب خواندن ارتقا دهید

عدم اعتماد به نفس معمولا از خودکم بینی و ضعیف دانستن خود در برابر دیگران نشات می‌گیرد. خواندن کتاب‌های مختلف و آشنایی با انواع علوم یا مهارت‌ها، آگاهی افراد را بالا برده و حس خود کم بینی را در آن‌ها کمتر می‌کند. بنابراین، با دانسته‌های بیشتر، اعتماد به نفس شما بیشتر شده و راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید.

۴. برای بهبود فعالیت مغز و تقویت حافظه تان کتاب بخوانید

 

کتاب خواندن و درگیر شدن با موضوع آن، ذهن را به تکاپو انداخته و سلول‌های مغزی را برای تجزیه و تحلیل داستان به تلاش وا می‌دارد. تلاش و درگیری ذهن به سلامت آن کمک کرده و از بیماری فراموشی یا آلزایمر جلوگیری می‌کند.

۵. کیفیت بهتر خواب را با خواندن کتاب تجربه کنید

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما یکی از فواید کتابخوانی بهبود کیفیت خواب است. خواندن کتاب به کاهش استرس در بدن کمک کرده و اگر مطالعه قبل از خواب انجام شود، بدن با آرامش بیشتری به رختخواب می‌رود. البته، به خاطر داشته باشید که مطالعه کتاب در تاریکی، سلامت چشم را تهدید کرده و بهتر است که کتابخوانی را قبل از خاموش کردن چراغ‌ها انجام دهید.

۶. برای افزایش سطح تمرکزتان از کتاب استفاده کنید

اولین چیزی که برای کتاب خواندن به آن نیاز دارید تمرکز است. بدون داشتن تمرکز از داستان اصلی کتاب آگاه نشده و نمی‌توانید با موضوع آن همراه شوید. دقیق شدن بر روی موضوعات کتاب به شما کمک می‌کند تا سطح تمرکزتان را افزایش داده و میزان حواس‌پرتی‌تان را کاهش دهید.

۷. با استفاده از کتاب، به بهبود روابط تان کمک کنید

 

بسیاری از افراد مهارت لازم برای ارتباط برقرار کردن با دوست، اقوام، همسر و ... را نداشته  و نیاز دارند تا این مهارت را یاد بگیرند. خواندن کتاب‌ها و ارتباطات کاراکترهای داستان با یکدیگر در این زمینه به ما کمک کرده و روابط ما را بهبود می‌بخشد. همچنین، کتاب‌هایی وجود دارند که به طور تخصصی بر روی این مهارت کار کرده و آگاهی‌های لازم برای برقراری یک ارتباط صحیح را به ما آموزش می‌دهند.

۸. مهارت نوشتاری و دایره لغات خود را با خواندن کتاب بهبود ببخشید

احتمالا برای شما هم پیش آمده که بخواهید متنی رسمی یا ادبی بنویسید اما واژگان مناسبی برایش در نظر نداشته باشید. یکی از مزایای کتاب خواندن این است که شما را با دریایی از لغات آشنا کرده و دایره واژگان‌تان را گسترش می‌دهد. با بهبود دایره لغات و واژگان، مهارت نوشتاری شما بهتر شده و می‌توانید متن‌های زیبا و مناسبی را بنویسید.

۹. با کتاب خواندن، انگیزه تان را برای تلاش بیشتر کنید

بسیاری از افراد احساس می‌کنند که انگیزه‌ای برای زندگی ندارند و تلاش کردن بی‌فایده است، ما پیشنهاد می‌کنیم که اینگونه افراد حتما کتاب بخوانند. کتاب‌های بسیاری وجود دارند که شخصیت‌های اصلی آن‌ها از موانع و مشکلات گذر کرده و در زندگی موفق شده‌اند. لذا، انگیزه، تلاش و پشتکار آن شخصیت‌ها برای افراد بی‌انگیزه الگو شده و می‌توانند با تلاش بسیار به راه خود ادامه دهند.

۱۰. با کتاب، به دنبال یک سرگرمی کم هزینه برای خود باشید

کتاب سرگرمی قابل حملی است که می‌توانید در هر مکان و هر زمانی از آن استفاده کنید. این سرگرمی پرفایده بسیار کم هزینه بوده و می‌توانید با پرداخت هزینه اندک، صدها چیز یاد بگیرید. بنابراین، اگر به دنبال یک سرگرمی برای اوقات فراغت خود هستید و می‌خواهید زمان خود را صرف امور کم اهمیت نکنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما کتاب بخوانید. کتاب‌های موردعلاقه خود را خریداری کرده و هرجایی که احساس خستگی کردید، صفحه‌ای از آن را ورق بزنید.

22

نتیجه گیری

در این مقاله به مزایای خواندن کتاب اشاره کرده و شما را با فواید آن برای بهبود سبک زندگی و مهارت‌های ارتباطی آشنا کردیم. امیدواریم که مقاله تهیه شده موردتوجه شما قرار گرفته باشد و شما را به کتابخوانی ترغیب کند.

33

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر