کد خبر: 138852
A

گنبد بقعه بی بی شهربانو ترک خورد+تصاویر

احمد ابوحمزه عضو هیأت علمی دانشگاه و ری پژوه درباره آسیب‌های وارده به مقبره بی بی شهربانوی شهرری گفت: متأسفانه بخش گنبد قاجاری مقبره هزار ساله منسوب به بی بی شهربانو در شهرری و دیواره‌های گنبد که به سمت کوه قرار دارد شکاف برداشته است

گنبد بقعه بی بی شهربانو ترک خورد+تصاویر

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ احمد ابوحمزه عضو هیأت علمی دانشگاه و ری پژوه درباره آسیب‌های وارده به مقبره بی بی شهربانوی شهرری گفت: متأسفانه بخش گنبد قاجاری مقبره هزار ساله منسوب به بی بی شهربانو در شهرری و دیواره‌های گنبد که به سمت کوه قرار دارد شکاف برداشته است.

وی ادامه داد: این اتفاق در اثر فعالیت کارخانه سیمان شهرری رخ داده که کوه‌های اطراف را منفجر کرده و خاک آن را به کارخانه می‌برند.

گنبد بقعه بی بی شهربانو ترک خورد

ابوحمزه بیان کرد: در اسفند سال ۱۴۰۰ بازدیدی از کوه بی بی شهربانو به همراه ریاست کمیته شورای شهر داشتیم آن زمان گنبد رویی شکاف نداشت. در این مدت با نهادهایی از جمله حج و اوقاف و میراث فرهنگی صحبت کردیم.

وی ادامه داد: اما در روزهای اخیر تصاویری از گنبد گرفته شده که نشان می‌دهد دیواره‌های سنگی که به کوه وصل هستند شکافته شده اند بنابراین باید به سرعت مرمت آن‌ها انجام و تیم مرمتی تشکیل شود. از طرفی باید حفاری‌های این اطراف جمع می‌شد.

گنبد بقعه بی بی شهربانو ترک خورد

این ری پژوه گفت: در پرونده ثبتی این بنا نیز آمده که انفجارهای کوه ری که توسط کارخانه سیمان در آن زمان انجام می شده نیز خطرآفرین ذکر شده بود. الان هم باز این هشدارها وجود دارد و می‌گوئیم که برداشت‌ها از کوه ری موجب تخریب مقبره می‌شود.

گنبد بقعه بی بی شهربانو ترک خورد

وی گفت: آرامگاه بی بی شهربانو در سال ۵۶ مرمت و بازسازی شده است. مقبره‌ای از دوره آل بویه که گنبد سنگی دارد شاید بتوان گفت تنها گنبد سنگی تهران است و در کنارش الحاقات دوره قاجار را داریم. کالبد بنا مانند آتشکده ری حفظ شده است. شاید هم معماران از آن بنا الهام گرفته اند. این بنا در سال ۱۳۱۵ ثبت ملی شده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر