کد خبر: 106584
A

وزیر خارجه پیشین دولت آمریکا مدعی شد وقتی او به دونالد ترامپ مشاوره می‌داد، جان کری نیز همین نقش را برای ظریف ایفا می‌کرد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ وزیر خارجه پیشین دولت آمریکا مدعی شد وقتی او به دونالد ترامپ مشاوره می‌داد، جان کری نیز همین نقش را برای ظریف ایفا می‌کرد.

این اظهارات پامپئو پس از آن مطرح می شود که  در یک فایل صوتی درز پیدا کرده، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به این مساله اشاره کرده است که جان کری زمانی که وزیر خارجه کابینه باراک اوباما بوده، با او درباره عملیات نظامی اسرائیل در سوریه علیه ایران صحبت و گفت وگو کرده است.

جان کری اما ادعای ظریف مبنی بر بحث با وی درباره عملیات نظامی اسرائیل را به کلی، چه در زمان تصدی وزارت خارجه آمریکا در زمان اوباما و چه بعد از آن را تکذیب کرد و این ادعاها را «قطعا نادرست» توصیف کرد و دوشنبه شب در توییتر نوشت: «این هرگز اتفاق نیفتاده است، چه زمانی که من وزیر خارجه بودم و چه بعد از آن».

به گزارش فاکس نیوز، پامپئو گفت که اگر گزارش در مورد مکالمات کری با ظریف صحت داشته باشد، دولت بایدن باید علنا و صریح با مردم آمریکا صحبت کند.

وزیر خارجه سابق آمریکا افزود: «به نظر می رسد این گزارش آنچه را ما قبلاً باور داشتیم تأیید می کند، یعنی زمانی که من در جریان جلسات توجیهی رئیس جمهور ترامپ بودم، کری برای ظریف اطلاعاتی راجع به عملیات اسرائیل ارائه می داد.»

در همین حال، نمایندگان جمهوریخواه خواستار استعفای جان کری از این سمت و انجام تحقیقات و محاکمه وی شده‌اند.

اما مقام های دولت بایدن نیز این اتهامات را رد کرده و گفته‌اند: اطلاعاتی که گفته می شود جان کری با وزیر خارجه ایران به اشتراک گذاشته است، در آن زمان به طور گسترده شناسایی شده و عده زیادی نسبت به این اطلاعات آگاه بودند.

روزنامه نیویورک تایمز و سایر رسانه‌های آمریکایی روز دوشنبه اعلام کردند که محمد جواد ظریف در این فایل صوتی ضبط شده گفته است که جان کری به او گفته است که اسرائیل 200 بار منافع و مواضع ایران در سوریه را هدف حمله قرار داده است.

البته ظریف نگفته است که جان کری چه زمانی این اطلاعات را در اختیار او قرار داده است. جان کری طی سال های 2013 تا 2017 وزیر خارجه دولت اوباما بوده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر