کد خبر: 115026
A

وحیدالله هاشمی، فرمانده طالبان در چرخشی آشکار نسبت به مواضع اولیه و تبلیغاتی این گروه به رویترز گفت: «علمای ما تصمیم خواهند گرفت که آیا دختران اجازه دارند که به مدرسه بروند یا خیر.»

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ وحیدالله هاشمی، فرمانده طالبان  در چرخشی آشکار نسبت به مواضع اولیه و تبلیغاتی این گروه به رویترز گفت: «علمای ما تصمیم خواهند گرفت که آیا دختران اجازه دارند که به مدرسه بروند یا خیر.»

وی افزود: «آن‌ها تصمیم خواهد گرفت که آیا باید حجاب، برقع یا فقط روسری به همراه عبا یا چیز دیگری داشته باشند.»

 بنابر گزارش دیده بان ایران؛ هاشمی همچنین به رویترز گفته است که گروهی از علمای آن‌ها تصمیم خواهند گرفت که آیا زنان و دختران در افغانستان می‌توانند به محل کار یا مدرسه بروند یا خیر. این اظهارات به نظر می‌رسد در مغایرت با سخنان برخی دیگر از رهبران طالبان باشد که به زنان وعده نقش فعال در حکومت جدید را داده‌اند.

وی افزود: «آن‌ها تصمیم خواهد گرفت که آیا باید حجاب، برقع یا فقط روسری به همراه عبا یا چیز دیگری داشته باشند.»

به نظر می‌رسد اظهارات روز چهارشنبه هاشمی در تناقض با سخنان ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان باشد که اوایل این هفته قول داد که زنان می‌توانند «بسیار فعال در جامعه باشند.»

طالبان در هفته‌های اخیر تلاش کرده‌اند که معتدل به نظر برسند اما با این حال بسیاری از گروه‌های بین‌المللی و افغان اعتقاد ندارند که این گروه تغییر چشمگیری کرده باشد.

یورونیوز نوشت؛ در حال حاضر گزارش‌هایی منتشر شده است که نشان می‌دهد طالبان مانع از کار زنان می‌شوند. شبنم داوران مجری زن می‌گوید که اعضای طالبان وقتی او به محل کارش رسید به او گفتند که به خانه‌اش برگردد. وی افزود که به او گفتند حکومت تغییر کرده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر