کد خبر: 141405
A

باتلاق اوکراین ۶۵ هزار نیروی روس را به کام مرگ کشاند

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین با اعلام خبری درباره تلفات روسیه در جنگ اوکراین گفت: ارتش اوکراین تاکنون ۶۵ هزار سرباز و نظامی روس را از بین برده است.

باتلاق اوکراین ۶۵ هزار نیروی روس را به کام مرگ کشاند

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ دویست و سی و پنجمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های زیادی را به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در نطق شبانه شنبه شب خود ضمن اظهار تاسف از ادامه حملات روس‌ها به مناطق شهری اوکراین و قطع شبکه برق این شهرها، مدعی شد: ارتش اوکراین تاکنون ۶۵ هزار سرباز و نظامی روس را از بین برده است.

به گزارش تارنمای نشریه هیل، رئیس‌جمهور اوکراین در نطق شبانه خود افزود: بسیاری از شهروندان روسیه جان خود را دادند تا هزینه نادیده گرفتن واقعیت از سوی تعداد انگشت شماری از هموطنانشان در کرملین را بپردازند.»

زلنسکی ماه گذشته و کمی بیش از سه هفته قبل از سخنرانی شنبه شب خود تخمین زده بود که ۵۵ هزار سرباز روس در درگیری‌های روسیه و اوکراین کشته شده‌اند.

رئیس جمهور اوکراین در ادامه با ابراز تاسف نسبت به حملات دو روز گذشته روسیه به مناطقی از جمله دونباس، زاپروژیا، میکولایف، خارکف، سومی، کی‌یف و دنیپروپتروفسک، گفت: متاسفانه تخریب و تلفات از سوی روسیه ادامه دارد.

روسیه در اوایل صبح شنبه یک تاسیسات انرژی در کی‌یف را گلوله باران کرد که باعث شد مقام‌های این استان از ساکنان آن بخواهند استفاده خود را از برق محدود کنند.

زلنسکی در سخنرانی خود افزود: «اگر چه در برخی از شهرها و مناطق ما شرکت‌های برق همچنان مجبور به محدود کردن عرضه برق برای حفظ ثبات سیستم هستند اما ما هر کاری را خواهیم کرد تا توانایی‌های فنی برای تامین برق را بازیابی کنیم.»

رئیس جمهور اوکراین در ادامه از آمریکا و به ویژه کنگره و رئیس جمهور این کشور به دلیل ارائه بسته دفاعی جدید ۷۲۵ میلیون دلاری به کشور جنگ زده‌اش تمجید کرد و آن را ضروری خواند.

این بسته شامل مهمات برای سیستم‌های موشکی توپخانه‌ای با تحرک بالا و توپخانه عادی، سلاح‌های ضد تانک و موشک‌های ضد رادار است.

زلنسکی در ادامه با بیان اینکه صلح زمانی ممکن می‌شود که ادامه جنگ برای روسیه غیرممکن شود، گفت: ارتش ما هر کاری را انجام خواهد داد تا اشغالگران احساس کنند هیچ چشم انداز روشنی ندارند.

رئیس جمهور اوکراین در پایان هشدار داد: کی‌یف قطعاً هر چیزی را که متعلق به خود است را باز خواهد گرداند.

کشته شدن 11 سرباز روسیه توسط همرزمانشان

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، پس از آنکه دو نیروی داوطلب در یک پایگاه نظامی در منطقه بلگورود واقع در جنوب غربی روسیه به روی نظامیان دیگر آتش گشودند، دست‌کم ۱۱ تن کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش وب‌سایت گاردین، در بیانیه این وزارتخانه آمده است که دو فرد تیرانداز اتباعی از یک جمهوری سابق شوروی بودند و پس از این حمله به ضرب گلوله از پای درآمدند.

وزارت دفاع روسیه این رویداد را یک حمله "تروریستی" خواند. براساس این بیانیه، دو "تروریست" مذکور در آتش متقابل "حذف" شدند. طبق گزارش وب‌سایت روسی "بازا" که نزدیک به پلیس است، این تیراندازی روز شنبه ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی حین تمرین تیراندازی رخ داد.

تیراندازی دسته‌جمعی روز شنبه به تنش‌های فزاینده در میان نیروهای روسیه اشاره دارد، مسائلی که ارتش این کشور از زمان شروع جنگ با اوکراین با آن مواجه بوده است.

این حادثه همچنین در حالی رخ می‌دهد که ده‌ها هزار مرد روس به تازگی به اوکراین فرستاده شده‌اند، در اقدامی که به دستور رئیس‌جمهوری روسیه در تلاش برای توقف پیشروی‌های اوکراین، بسیار جنجالی شده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر