کد خبر: 42353
A

ماکسیم برادین، روزنامه‌نگار ٣٢ساله روسیه‌ای که به‌تازگی در گزارشی مرگ سربازان روسی حاضر در جنگ سوریه را تأیید کرده بود، پس از سقوطی مشکوک از بالکن آپارتمانش در طبقه پنجم ساختمانی در شهر یکاترینبورگ روسیه، جان خود را از دست داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ ماکسیم برادین که در سایت خبری نووی‌دن (نیو‌دی) مشغول به کار بود، به ‌دلیل گزارش‌هایش درباره ارتش خصوصی واگنر، شهره شد و تحقیقاتش درباره زندان‌ها و مقامات فاسد محلی نیز او را به خبرنگاری جنجالی بدل کرد.

او سال ٢٠١٧ به خبرنگاران گفته بود پس از مصاحبه‌اش درباره فیلم ماتیلدا که از نظر تاریخی در روسیه بحث‌برانگیز بوده، با لوله آهنی مورد حمله قرار گرفته است.

به‌ گزارش سایت خبری نیو‌دی، ماکسیم روز پنجشنبه درحالی‌که زیر بالکن خانه‌اش روی زمین افتاده بود، پیدا و به بیمارستان انتقال داده شد؛ اما پس از سه روز کما، صبح روز یکشنبه درگذشت. آن‌طور که سخنگوی پلیس منطقه به ‌نقل از اعضای تیم تحقیقی اعزامی به محل زندگی او گفته، درهای آپارتمان ماکسیم از داخل قفل بوده است. به گفته سخنگوی پلیس، این امر نشان می‌دهد که کسی آپارتمان را ترک نکرده است و احتمالا غریبه‌ای داخل خانه این خبرنگار حضور نداشته است.  درحالی‌که بسیاری از نزدیکان ماکسیم برادین، مرگ او را مشکوک می‌دانند، پلیس پرونده‌ای جنایی برای مرگ این خبرنگار باز نکرده است و مرگ او را خودکشی یا یک حادثه در نظر گرفته‌اند. با‌این‌حال، سردبیر سایت خبری نیو‌دی گفته روزنامه‌نگارانش برای انجام تحقیقات باید به آپارتمان برادین دسترسی داشته باشند. به ‌گفته او، دلیلی نداشته برادین بخواهد خودکشی کند.  پولینا رومیانستوا، سردبیر این سایت، به خبرنگاران گاردین گفته نشانه‌ای از درگیری در آپارتمان این روزنامه‌نگار نبوده است. تیم تحقیق این پرونده بر این باورند که برادین احتمالا برای کشیدن سیگار به بالکن رفته بوده و از آنجا سقوط کرده است.

پلیس روسیه گفته مرگ ماکسیم برادین مشکوک نبوده است؛ اما در کشوری که فعالان و روزنامه‌نگاران مخالف سال‌هاست مورد حمله قرار می‌گیرند و در برخی موارد به دلیل شغلشان کشته می‌شوند، این ادعای پلیس از نظر بسیاری از ناظران در بهترین حالت خنده‌دار است.

مرگ برادین یک‌ بار دیگر بحث مرگ‌های مشکوک در روسیه را به سطح آورده است. به گزارش کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، از سال ١٩٩٢، ٣٨ روزنامه‌نگار در روسیه کشته شده‌اند و پرونده اکثر آنها ناتمام و لاینحل باقی مانده است. برای مثال، در سال ۲۰۰۶ آنا پولیتکاوسکیا، یکی از خبرنگاران تحقیقی مطرح روسیه، در آسانسور ساختمانی که در آن زندگی می‌کرد، به ضرب گلوله کشته شد. او مواردی از نقض حقوق‌ بشر از سوی روسیه در چچن را افشا کرده بود.  مظنونان به مرگ برادین، تماس تلفنی یک روز پیش از سقوط این روزنامه‌نگار را برای مشکوک‌دانستن مرگ او کافی می‌دانند. ماکسیم برادین روز چهارشنبه یعنی یک روز پیش از این اتفاق، با دوستش ویاچسلاو باشکوف تماس گرفته و به او گفته بود یک مرد مسلح در بالکن او بوده و چندین نفر دیگر نیز با نقاب و لباس‌های استتارشده در راه‌پله‌های منتهی به آپارتمان او کمین کرده‌اند. بااین‌حال، به گفته باشکوف، ماکسیم برادین ساعتی بعد مجددا با او تماس گرفته و گفته تصور او اشتباه بوده و این افراد احتمالا در حال تمرین بوده‌اند.

حول‌وحوش همان ساعت، ماکسیم برادین در تماسی تلفنی با یولیا فدوتف، یکی دیگر از دوستانش، درباره مردان مسلحی گفته که آپارتمانش را محاصره کرده بودند. بااین‌حال، یولیا در گفت‌و‌گویی تلفنی از مشکوک‌خواندن مرگ او خوددداری کرد. او در گفت‌و‌گویی تلفنی به نیویورک‌تایمز گفت: «بیایید منطقی باشیم. چرا باید یک نفر در روز روشن به آپارتمان او وارد شود و او را از بالکن خانه‌اش به بیرون پرت کند؟ حتی اگر برخی می‌خواستند او را بکشند، آنها می‌دانسته‌اند که امکان دارد کسی که از این ارتفاع می‌افتد، زنده بماند».

ماکسیم برادین به‌عنوان خبرنگار جسوری معروف بود که دست روی موضوعات سیاسی حساس می‌گذاشت.

برای مثال، در ماه فوریه و مارس، سایت نیودی چندین گزارش به قلم برادین از شهر آسبست منتشر کرد. بسیاری از مردانی که برای جنگ در سوریه در ازای مزد و مواجب به گروه واگنر می‌پیوندند، ساکن این شهر بوده‌اند. چندین نفر از اعضای این گروه شبه‌نظامی سری که روابط مبهمی با کرملین دارد، در ماه فوریه و در درگیری با نیروهای آمریکایی کشته شدند. روسیه چندی پیش تأیید کرد که ده‌ها نفر از شهروندان روسیه در جنگ سوریه کشته یا زخمی شده‌اند؛ اما تأکید کرد آنها سربازان ارتش نبوده‌اند.

برادین با بسیاری از بستگان و مقامات ارشد نظامی گروه واگنر گفت‌و‌گو و در مراسم خاکسپاری اعضای این گروه در آسبست شرکت کرده بود. امروز اما او خود به خاک سپرده می‌شود، درحالی‌که معلوم نیست خودکشی کرده، اتفاقی از بالکن پرت شده یا کشته شده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر