کد خبر: 68618
A

خبر همکاری علی نصیریان و داریوش مهرجویی در «لامینور» بعد از چهل سال حواشی زیادی را به وجود آورد. بسیاری این همکاری را تکذیب کردند و بسیاری هم معتقدند که یکی از مهم‌ترین رویداد‌های تاریخی سینما بعد از سال‌ها در حال شکل‌گیری است. اما در این میان داریوش مهرجویی و علی نصیریان تا این لحظه سکوت کرده و واکنشی از خود نشان ندادند.

به گزارش دیده بان ایران؛ خبر همکاری داریوش مهرجویی و علی نصیریان در 24 ساعت گذشته اما و اگر‌های زیادی را به وجود آورد. بسیاری شوکه شدند و بودند کسانی که از انتشار چنین محتوایی راضی نباشند. موضوعی که هنوز از سوی مهرجویی و نصیریان تایید یا تکذیب نشده است. قرار است ستاره‌های سال‌های دور سینمای ایران در فیلمی با نام «لامینور» همکاری داشته باشند.

 

اولین همکاری در «گاو»

 

دومین فیلم داریوش مهرجویی با نام «گاو» که اقتباسی از رمان غلامحسین ساعدی بود در سال 1348 ساخته شد و در معرض دید عموم قرار گرفت. اولین همکاری نصیریان و مهرجویی در فیلم «گاو» شکل گرفت فیلمی که نه تنها در ایران بلکه در کشور‌های حوزه خلیج‌فارس، اروپا و آمریکا نیز مورد تحسین قرار گرفت و حتی فدریکو فلینی کارگردان مطرح ایتالیایی از بازی نصیریان و فیلم «گاو» مهرجویی تمجید کرد.

 

عکس1

 

«مدرسه‌ای که می‌رفتیم» آخرین همکاری

 

سال 1359 فیلمنامه‌ای توسط مهرجویی و فریدون دوستدار به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارسال می‌شود که موضوع آن معضلات و اعتراض دانش‌آموزان در مدارس بود. کانون پرورش فکری نیز با ساخت چنین اثری موافقت می‌کند و آخرین همکاری نصیریان و مهرجویی دو سال بعد از انقلاب اسلامی شکل می‌گیرد. همکاری عزت‌الله انتظامی و داریوش مهرجویی در این فیلم نیز حائز اهمیت بود.

 

عکس1

 

«اجاره‌نشین‌ها» شروع اختلاف نصیریان و مهرجویی؟

 

«اجاره‌نشین‌ها» در سال 1365 ساخته شد و توانست لقب پر فروش‌ترین فیلم سینمایی ایران در آن سال را به خود اختصاص دهد. عزت‌الله انتظامی نقش اول این فیلم را بازی کرد در صورتی که بسیاری بعد از سال‌ها روایت می‌کنند که نقش اول به علی نصیریان پیشنهاد شده بود و او به دلیل حضور در «ناخدا خورشید» ناصر تقوایی پیشنهاد داریوش مهرجویی را برای بازی در «اجاره‌نشین‌ها» را رد کرد. علی نصیریان در مصاحبه‌ای درباره این موضوع گفته بود: «داریوش مهرجویی حتماً از من ناراحت شده که چرا پیشنهاد اجاره‌نشین‌ها را قبول نکردم چون دیگرهیچ‌وقت به من پیشنهاد همکاری نداد. البته آن زمان در حال بازی در فیلم «ناخدا خورشید» بودم و به آقای تقوایی قول بازی داده بودم.»

 

عکس1

 

آموزش‌های مهرجویی برای نصیریان

 

علی نصیریان بیش از 60 سال است که در حوزه نمایشی فعالیت می‌کند. او قبل از حضور در مقابل دوربین مهرجویی در فیلم «گاو» تجربه بازی در سینما را نداشته است. نصیریان بعد از بازی در فیلم «گاو» و به واسطه اولین حضورش در سینما گفته بود: «مهرجویی سبب آشنایی ما با سینما شد. قبل از گاو من تئاتر کار کرده بودم و آشنایی با لنز و نور و حرکات دوربین نداشتم و مهرجویی این چیزها را به ما آموزش داد.»

 

عکس1

 

همکاری‌‌های مهرجویی و نصیریان

 

مهرجویی و نصیریان در فیلم‌های «گاو»، «پستچی»، «آقای هالو» و «دایره مینا» چهار همکاری داشتند و باید دید که همکاری پنجم این دو هنرمند با سابقه سینمای ایران در فیلم «لامینور» شکل می‌گیرد یا نه؟ «لامینور» به تهیه‌کنندگی رضا درمیشیان، کارگردانی داریوش مهرجویی و نویسندگی مشترک داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر با موافقت شورای ساخت سازمان سینمایی قرار است که کلید بخورد./ اعتمادآنلاین

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر