کد خبر: 163776
A

۱۰ علامت هشداردهنده پارکینسون که با احساس آن حتما به پزشک مراجعه کنید

همه ما نام بیماری پارکینسون را شنیده‌ایم اما بیشترمان نشانه‌هایش را نمی‌دانیم. لرزش بدن، کُندی حرکات، نداشتن خواب مناسب به همراه دیدن کابوس و تغییر در کلام و نوشتار می‌تواند نشانه‌های این بیماری باشد.

۱۰ علامت هشداردهنده پارکینسون که با احساس آن حتما به پزشک مراجعه کنید

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ متخصصان می‌گویند میل دائمی به جویدن یخ یا خوردن خوراکی‌های شور می‌تواند نشانه مشکلی عمیق تر یا کمبود مواد معدنی یا ویتامین‌ها باشد. به همین دلیل نباید به عادت های جدیدتان بی‌توجه باشید، به ویژه اگر یکباره و بی‌دلیل به وجود آمده باشند.

۱- حس راه رفتن یا خزیدن چیزی روی پاها

اگر دائماً حس های عجیبی در دست‌ها و پاهای خود دارید، مثلاً احساس می‌کنید چیزی مانند یک حشره روی پوستتان راه می‌رود یا می‌خزد، یا میل به تکان دادن پاهایتان دارید، ممکن است نشانه «سندرم پای بیقرار» باشد. این اختلال بلندمدت است و در اغلب موارد، شب‌ها زمانی که قصد خواب دارید باعث ناراحتی می‌شود.

۲- ضخیم شدن پوست

مشکلات پوستی را هرگز ندیده یا دست کم نگیرید. ضخیم و خارش دار شدن پوست می‌تواند نشانه بسیاری از مشکلات داخلی باشد، مانند اختلالات هورمونی، اگزما یا آلرژی. در صورت برطرف نشدن مشکل یا تشدید آن، می‌توانید آزمایش خون دهید.

۳- تغییر دستخط، از دست دادن حس بویایی و دیدن کابوس

همه ما نام بیماری پارکینسون را شنیده ایم اما بیشترمان نشانه هایش را نمی‌دانیم. لرزش بدن، کُندی حرکات، نداشتن خواب مناسب به همراه دیدن کابوس و تغییر در کلام و نوشتار می‌تواند نشانه‌های این بیماری باشد.

۴- خشم و پرخاشگری

عصبانیت های شما شاید همیشه نتیجه ی شخصیت تان نباشد. در حقیقت، برخی محققان می‌گویند این امر می‌تواند به افسردگی مربوط باشد. به گفته آن‌ها افسردگی همیشه به شکل بی‌انرژی یا غمگین بودن نیست و فرد مبتلا به افسردگی ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه هم داشته باشد.

۵- خواب زیاد

این اختلال که به آن پُرخوابی گفته می‌شود، به گفته پزشکان ممکن است ناشی از چیزهایی جز خستگی باشد. برخی بیماری‌های خودایمنی ممکن است باعث شوند تقریباً هر جایی میل به خوابیدن داشته باشید. به علاوه، مصرف نوشیدنی‌های الکلی پیش از خواب هم ممکن است باعث این وضعیت شود.

۶- تغییر رنگ چشم‌ها

به گفته پزشکان، ظاهر شدن یک حلقه سفید یا خاکستری دور قرنیه ی چشم‌ها در افراد زیر ۴۵ سال ممکن است نشانه بالا بودن سطح کلسترول باشد. این حلقه خود بی‌ضرر است و تأثیری بر بینایی ندارد.

۷- هوس خوراکی‌های شور

علاقه به خوراکی های شور ایرادی ندارد اما اگر کنترل آن از دستتان خارج شده و همیشه تنها چیزی که دلتان می‌خواهد یک خوراکی شور است، وقتش رسیده به دنبال دلیلش بگردید. به گفته کارشناسان، این امر می‌تواند نشانه کمبود آهن، کم خونی، کاهش آب بدن یا سندرم پیش از قاعدگی باشد.

۸- فراموشکاری، خستگی و کاهش میل جنسی

گاهی این وضعیت را با افسردگی اشتباه می‌گیریم چون به نظر می‌رسد به قدری خسته‌ایم و از همه چیز به تنگ آمده‌ایم که انرژی به خاطر آوردن هیچ چیزی را نداریم. پزشکان اما می‌گویند نباید به این مسأله بی‌توجه بود چرا که می‌تواند نشانه یک مشکل تیروئیدی باشد. در این حالت، ممکن است وزن اضافه و دائماً احساس سرما هم کنید.

۹- احساس تشنگی دائمی

متخصصان می‌گویند احساس تشنگی دائمی امر طبیعی ای نیست. در برخی موارد این امر می‌تواند به مواد غذایی مصرفی‌تان مربوط باشد، بنابراین ببینید که آیا مصرف خوراکی‌های تند یا شورتان زیاد است یا خیر. تشنگی همیشگی می‌تواند نشانه دیابت یا بارداری هم باشد.

۱۰- میل به جویدن یخ

میل به جویدن یخ می‌تواند چیزی بیش از یک عادت باشد. تحقیقات نشان داده کمبود آهن یا کم خونی ممکن است علت این تمایل غیرمعمول باشد. با انجام آزمایش خون می‌توانید علت آن را پیدا کنید و در صورت نیاز مکمل مصرف کنید.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر