کد خبر: 139309
A
نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها خبر داد:

نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها گفتنش آموزانی که مشکل اعتیاد دارند بعد از ترک دوباره به سمت مواد مخدر می روند. چرا که این مواد به راحتی در دسترس است و قیمت زیادی هم ندارد و دانش آموزان به دلیل قیمت پایین مواد به راحتی تهیه و مصرف می کنند.

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ حسین فنودی نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها گفت: آنچه دانش آموزان مناطق مرزی ما را رنج می‌دهد در دسترس بودن مواد مخدر است که عوامل ستاد مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از آسیب های اجتماعی پیگیر هستند که بتوانند این مشکل و آسیب را کنترل کنند. حتی در این 4 شهرستان مرزی استان دانش آموزان ابتدایی هم درگیر مواد مخدر و از نوع صنعتی شده‌اند. هرچند تعداد این دانش آموران اندک است اما اینکه سن اعتیاد در بین دانش آموزان پایین آمده است جای نگرانی دارد. قبلا بیشتر دانش آموزان دوره متوسط دوم درگیر بودند اما در حال حاضر دانش آموزان دوره ابتدایی هم درگیر شده‌اند.

وی گفت: این دانش آموزان رصد می شوند و جهت ترک اعتیاد از طریق آموزش و پرورش با همکاری بهزیستی به کمپ معرفی می شوند اما بعد از ترک دوباره به سمت مواد مخدر می روند. چرا که این مواد به راحتی در دسترس است و قیمت زیادی هم ندارد و دانش آموزان به دلیل قیمت پایین مواد به راحتی تهیه و مصرف می کنند. 

در ادامه جواد عباسی فر معلمی  که سال‌ها مسئول آموزش و پرورش شهرستان مرزی سربیشه هم بوده گفت: در مناطق مرزی استان دانش آموزان معتاد و ترک تحصیلی داریم اما این مشکل تنها به  آموزش و پرورش بر نمی گردد و به بسیاری عوامل ربط دارد.

وی عنوان کرد: ممکن است برخی از روستاها بر اثر مهاجرت و به دلیل خشک سالی‌های پی در پی و کمبود آب و عدم امکانات برای کشاورزی و دامپروری تعداد دانش آموزان‌شان کاهش یابد که این دانش آموزان با روستاهای نزدیک شان تجمیع می‌شوند که حالا امکان دارد 10 کیلومتری از هم فاصله داشته باشند. این اتفاق ممکن است در برخی از روستاها رخ دهد. مدارس خالی در مناطق مرزی و به خصوص سربیشه زیاد داریم.

این کارشناس فرهنگی ادامه داد: اینکه دانش آموزان معتاد هستند  آموزش و پرورش نمی‌تواند خیلی برایشان کاری انجام دهد  زیرا  این سیستم دانش آموز را صبح در مدرسه تحویل می گیرد و ظهر به نزد خانواده‌اش باز می گرداند.  اینکه درون خانواده ها هم چه اتفاقی می افتد، مهم است.  در مواردی خانواده‌ها درگیر مواد مخدر هستند و فرهنگ منطقه هم به گونه‌ای است که خیلی ها استفاه از مواد مخدر را به عنوان مسکن برای دردها بد نمی‌دانند و تجویز می کنند.

وی اضافه کرد : البته آموزش و پرورش برای دانش آموزان ترک تحصیلی بیشتر می تواند کمک کند تا دانش آموزان مبتلا به اعتیاد؛ بسیاری  نمی ‌توانند هر روز برای رفت و آمد فرزندشان برای تحصیل هزینه کنند و حتی اگر خانواده ها هزینه رفت آمد را تهیه کنند وسیله نقلیه و سرویسی که هر روز به صورت مرتب رفت و آمد کنند وجود ندارد. 

دانش آموزان سوءتغذیه دارند

وی گفت: دانش آموزان مناطق محروم و مرزی خراسان جنوبی سوء تغذیه دارند. در طرح قدیم حداقل شیر و بیسکویتی به بچه ها می دادند که الان متاسفانه خیلی وقت است این تغذیه قطع شده و در مناطق مرزی این سوء تغذیه شدت یافته است. حتی در حاشیه شهر سربیشه  سوء تغذیه شدیدتر  است. دانش آموز با این شرایط چطور می توانند درس بخوانند؟در دوره خدمتم که آنجا بودم خیلی تلاش کردم به دانش آموزان تغذیه بدهند ولی متاسفانه نتوانستم کاری کنم. حتی به نماینده مجلس آن دوره مکاتبه کردم که بی نتیجه ماند.

موسوی نژاد مدیرکل اداره  آموزش وپرورش استان خراسان جنوبی درباره افزایش دانش آموزان مبتلا به اعتیاد هم گفت: در مناطق مرزی به دلیل شرایط خاصی که دارد و هم مرزی با کشور قطب تولید کننده مواد مخدر دنیا ممکن است تعدادی  دانش آموز  مبتلا به مواد مخدر که  خانواده هایشان نیز مبتلا هستند، داشته باشیم که این موضوع خیلی جای تعجب ندارد. اما آمار دقیقی از این دانش آموزان نداریم البته برای این دانش‌آموزان راهکارهایی از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، آموزش پرورش و استانداری در نظر گرفته شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی افزود: دانش آموزانی که نیاز به معرفی به مراکز نگهداری و بازآموزی داشته باشند را به موسسات وابسته در این خصوص معرفی می کنیم.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر