کد خبر: 85691
A

رسانه وابسته به صداوسیما نوشته است که حدود ۳ ماه به اربعین حسینی مانده و در حال حاضر برای برگزاری یا عدم برگزاری این مراسم تدبیری اتخاذ نشده است.

به گزارش دیده بان ایران؛  باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما نوشت: ویروس کرونا تاثیر بسیار زیادی در تمام جوانب زندگی میلیون‌ها نفر داشته و برگزاری پیاده‌روی اربعین جزء آن دسته از موضوعاتی است که امسال در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و به گفته مسئولان  تا به امروز دولت عراق هنوز درباره ساز و کار برگزاری پیاده‌روی زوار اربعین اظهار نظر نکرده است.

در این راستا، مسئولان کشورمان هم سکوت اختیار نکرده‌اند و تصمیمات خود را با وجود ویروس کرونا برای برگزاری مراسم اربعین امسال در قالب نشست‌های حضوری وشبکه‌های اجتماعی به گوش همگان رسانده‌اند.

روش برگزاری مراسم اربعین را مردم انتخاب کنند

برخی از دانشگاهیان و کمیته‌های علمی به دلیل اینکه شاید مردم هم برای برگزاری مراسم اربعین نظر و یا ایده‌ای داشته باشند به تازگی از سامانه‌ای به نام « روشنا» رونمایی کرده تا زوار اربعین بتوانند ایده‌های خود را برای برپایی مراسم اربعین در شرایط کرونایی اعلام کنند، گزارشات اخیر نشان می‌دهد که تا به امروز حدود ۷۰ ایده در این برنامه ثبت شده است.

البته مسئولان ستاد اربعین وزارت کشور از سامانه روشنا بی‌خبرند و بهتر است که تمامی برنامه‌ها و اقدامات انجام شده توسط کمیته‌های علمی به مسئولان ذی ربط این بخش اطلاع رسانی شود تا نتیجه تاثیرگذارتری داشته باشد.

علی آقامحمدی رئیس کارگروه ارزیابی فرصت‌های مدیریت بیماری کرونا در ۲۵ خرداد امسال  با اشاره به فرا رسیدن اربعین حسینی بیان کرد که برای انجام این امر مهم، مقامات دو کشور ایران و عراق باید در اسرع وقت جلسات خود را برگزار کنند و قطعا اگر توافقات زودتر صورت بگیرد گروه‌های پزشکی جهت مقابله با کرونا ویروس هم به کشور عراق اعزام خواهند شد.

در ادامه حسن پلارک رئیس سازمان توسعه روابط ایران و عراق در ۲ تیر سال ۹۹ اعلام کرد که گمانه‌زنی‌های مختلفی برای برگزاری اربعین  امسال وجود دارد و موکب‌داران بر اساس ابلاغیه ستاد اربعین کشور در حال آمادگی برای پذیرش زوار هستند؛ همچنین امسال با توجه به شیوع کرونا موکب داران علاوه بر خدمات سال قبل به اندازه کافی ماسک و مواد ضدعفونی کننده هم باید به همراه داشته باشند.

نظرات متفاوتی از مسئولان برای برپایی مراسم اربعین حسینی وجود دارد؛ اما آن چیزی که برای زوار کربلا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، عمل به صحبت‌ها، وعده‌ها و اقدامات آنهاست، اقداماتی که در راستای برگزاری اربعین حسینی شکل گرفته باشد.

به تازگی برخی مسئولان هم معتقد‌ند که ایران همچون سال‌های قبل برنامه‌هایی را برای برپایی مراسم اربعین در نظر دارد، اما به دلیل سکوت دولت عراق و مشخص نبودن وضعیت کرونا، برنامه‌ها و اقدامات پیشنهادی ایران را نمی‌توان رسانه‌ای کرد؛ «حسن التمیمی» وزیر بهداشت عراق هم در ۲ تیر امسال با اشاره به بسته شدن اماکن مذهبی در عراق بیان کرد که حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) به دلیل شیوع کرونا بسته شده و زائران برای ورود به بین‌الحرمین با در‌های بسته مواجه شدند.

 

به گفته منابع آگاه با اصرار مراجع عراقی، حرم‌های مطهر پس از چند ساعت بسته بودن، از اذان مغرب دیروز ۳ تیرماه بازگشایی شدند. البته همچنان مغازه‌ها و مراکز مختلف در کربلا امکان بازگشایی ندارند و به مدت یک هفته به طور کامل تعطیل هستند و در صورت مشاهده تخلف از سوی پلیس کربلا مجازات می‌شوند.

با این حال در سال‌های قبل حدود چهار ماه پیش از پیاده‌روی اربعین، گروهی از مسئولان عراقی برای انجام مذاکرات به ایران می‌آمدند تا تفاهم‌نامه اربعین به امضای مسؤولان دو کشور برسد، امید است که مسئولان کشورمان بتوانند برنامه‌هایی مناسب را برای حضور مردم در پیاده‌روی اربعین حسینی طراحی کنند تا زوار به نوعی از حالت بلاتکلیفی و انتظار بیرون آیند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر