کد خبر: 184120
A

گوگل میلیاردها داده حاوی اطلاعات شخصی کاربران کروم را پاک می‌کند

گوگل برای حل‌وفصل پرونده‌ای در خصوص حریم خصوصی، پذیرفت که میلیارد‌ها داده جمع‌آوری شده در کروم را پاک کند. بر این اساس شرکت گوگل متعهد شده است که داده‌های بایگانی شده از وب‌گردی حدود ۱۳۶ میلیون کاربر آمریکایی در حالت ناشناس را از مرورگر کروم حذف کند

گوگل میلیاردها داده حاوی اطلاعات شخصی کاربران کروم را پاک می‌کند

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ گوگل برای حل‌وفصل پرونده‌ای در خصوص حریم خصوصی، پذیرفت که میلیاردها داده‌ جمع‌آوری‌ شده در کروم را پاک کند.

بر این اساس شرکت گوگل متعهد شده است که داده‌های بایگانی شده از وب‌گردی حدود ۱۳۶ میلیون کاربر آمریکایی در حالت ناشناس را از مرورگر کروم حذف کند.

این شرکت در یک پرونده قضایی در «دادگاه ناحیه‌ای آمریکا» متهم است که اطلاعات افرادی که با قابلیت جستجوی ناشناس وب‌گردی می‌کردند را نیز مورد پایش قرار داده است. منظور از جستجوی ناشناس استفاده از حالت «ناشناس/incognito» در مرورگر کروم یا حالت‌های «جستجوی خصوصی/private» در سایر مرورگرها است.

این توافق‌نامه‌ درصورتی‌ که روز ۳۰ ژوئیه به تایید دادگاه فدرال اوکلند، کالیفرنیا برسد، میلیون‌ها کاربر گوگل را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بر اساس این توافق‌نامه شرکت گوگل علاوه بر حذف این داده‌ها باید محدودیت‌هایی برای جمع‌آوری داده‌ها در آینده اعمال کند.

گوگل ابراز خرسندی کرد

گوگل گفت: «ما خرسندیم که این پرونده را که همیشه معتقد بودیم بی‌فایده است، حل و فصل می‌کنیم.»

این شرکت همچنین گفته که فقط باید «اطلاعات قدیمی را که هرگز ربطی به افراد نداشته است» را حذف کند.

کاربران گوگل به صورت دسته جمعی در سال ۲۰۲۰ این شکایت را مطرح کردند. شاکیان پرونده هنگام طرح دعوا به ازای هر کاربر دست‌کم ۵ هزار دلار خسارت درخواست کرده بودند اما ظاهرا طبق توافق‌نامه، قرار نیست هیچ پولی دریافت کنند.

 

با این حال کاربران می‌توانند به صورت شخصی با ثبت شکایت خود در دادگاه‌های ایالتی در سراسر ایالات متحده درخواست غرامت کنند.

 

وکلای مدافع کاربران کروم، پاک شدن این داده‌ها را یک پیروزی برای حفظ حریم خصوصی توصیف کردند.

 

آستین چمبرز، وکیل متخصص در مسائل حفظ حریم خصوصی داده‌ها در شرکت «Dorsey & Whitney»، این توافقنامه را به عنوان یک دستاورد مهم توصیف کرد که می‌تواند بر نحوه جمع آوری اطلاعات شخصی به صورت آنلاین در آینده تاثیر بگذارد.

 

او همچنین افزود وجود چنین سختگیری‌هایی مانع استفاده شرکت‌ها از این داده‌ها می‌شود.

 
منبع: یورونیوز
 
 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر